Samsung Galaxy S9 Almak İçin 5 Sebep 291

Samsung Galaxy S9 Almak İçin 5 Sebep

Şahsi fikrime göre samsung hem tüketici deneyimini hem de tasarım konusunu gayet iyi bir şekilde ele alıyor ve ortaya gerçekten bir telefondan ziyade bir eser çıkartıyorlar. Lafı fazla uzatmadan gelelim Samsung Galaxy S9 ya da S9 + almayı düşündürecek özelliklere. Fakat oraya gelmeden önce belirtmekte fayda var, burada yazacağım nitelikler tam oturmamış olabilir ya da başka telefonlarda zaten bulunuyor olabilir, lütfen beni taşlamayın. :)

Son bir not olarak tabii ki eğer zaten güncel bir telefona sahipseniz ve telefonunuzu değiştirmenin vaktinin geldiğini düşünmüyorsanız bu makale sizin için değil, bu makale gerçekten telefona ihtiyacım var acaba ne alsam diye düşünenler için.

1.Geliştirilmiş ses deneyimi

S9 serisi diğer telefonlardan öyle ilk bakışta fark edilebilecek tasarımsal değişikliğe sahip değil, biraz daha yakından bakmak gerekebilir. Eğer ki müzik dinlemeyi seviyorsanız Samsung galaxy S9 da sizin için güçlendirilmiş stereo hoparlörlere yer verilmiş. Evet telefon gerçekten bangır bangır müzik çalacak, fakat kulaklık tarafında bir yenilik yapılır mı orası henüz netleştirilmiş değil.

2.Geliştirilmiş güvenlik ve parmak izi algılayıcısı

Bu özellikler zaten her zaman dile getiriliyor. Parmak izi zaten alışkın olduğumuz bir durum, bir de sanki çok yeni bir özellikmiş gibi “akıllı tarama” yani gözlerimiz ile telefonun kilidinin açılması özelliğini bize dayatıyorlar. Yani işin pazarlama kısmını geçecek olursak(tabii ki de pazarlayacaklar ekmek parası sonuçta) aslına bakarsanız zaten mevcut olan güvenlik sistemlerini biraz daha allayıp pulluyorlar ve her seferinde daha iyisini yapıp bizlerin beğenisine sunuyorlar.

3.Değiştirilmiş anakart tasarımı sayesinde daha uzun pil ömrü

Samsung özellikle geçtiğimiz dönemlerde yaptıkları ufacık hatalar yüzünden büyük zararlara uğradıktan sonra, kullanıcısına değer verdiğini göstermek için epey çaba sarf etti. Kaliteyi ve tüketilebilirliği kullanıcılara gerçekten hakkını vererek sunduklarını düşünüyorum. Bana kalırsa en çok satın alınabilirlik sunan özelliklerden birisi olan anakart tasarımında yenilemeye gidilmesini oldukça kayda değer buluyorum. Anakart tasarımında yapılan bu değişim mevcut pil kapasitesini arttırmıyor fakat daha verimli kullanımını sağlıyor. Bu sayede aynı pil ile daha fazla kullanım süresine sahip olabileceğiz.

4.Değişken diyafram özelliği ile kamera performansının iyileştirilmesi

Telefonu alınabilir kılacak baba özelliklerden birisi daha. Samsung zaten optik ve kamera konusunda oldukça başarılı bir iş çıkartıyor. Fakat S9/S9 + modellerinde telefonu hangi çekim moduna alırsanız alın gerçekten çok hızlı bir şekilde video ya da fotoğraf çekebilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra telefona değişken diyafram adını verdikleri özellik sayesinde sabit bir diyafram açıklığı yerine çekeceğiniz fotoğrafa göre kendiniz ayarlama yapabileceksiniz. Telefonun kamerası F/ 1.5’den F/ 2.4’e kadar değişebilir diyafram özgürlüğü sunuyor.

Diyaframın ne olduğunu bilmeyenimiz varsa kabaca özetlemek gerekirse; Çektiğiniz fotoğrafın kapsadığı alanı genişletip daraltırken, aynı zamanda doğru yerde doğru ayarı yaptığınızda alabildiği ışık sayesinde daha kaliteli ve güzel fotoğraflar çekebilmenize olanak sağlıyor.

Video performansına da biraz değinecek olursak. Telefonun 4k kalitede 60 hz tazeleme hızına sahip videolar çekmesi bekleniyor.

5. Daha fazla ram, pil ve çift kamera yükseltmesi

Başlık sizi aldatmasın bu durum S9 ve S9+ arasındaki fark oluyor malesef. Samsung da diğer firmaların yaptığı gibi “plus” olan modele daha fazla ram, pil ve yine plus olan model için çift kamera gibi bir ayrıcalık sunuyor. İki model bu saydığım özellikler dışında donanım,ekran ve malzeme kalitesi olarak yine aynı özelliklere sahip.

Yalnız şunu söylemek istiyorum hangi telefonu tercih edecek olursanız olun aralarında ne kamera performansı ne de fazladan ram’in getirdiği gözle görülür bir fark olmayacaktır.

Bir de son olarak bir başlık altına almayı düşünmediğim kulaklık jakı konusu var. Bildiğiniz üzere bazı telefonlarda bu jak girişi kaldırıldı, fakat samsung bu durumdan şikayetçi olmasa gerek ki kulaklık jakı hala telefonlarında bulunuyor. İlaveten fiyat konusunda da net bir şey olmamakla beraber az çok tahmin edilebilir.(orası size kalmış) :)

Merhabalar Cihan ben. 20 yaşındayım, İstanbul üniversitesinde Elektronik Haberleşme Teknolojisi bölümünde okuyorum. Okul eğitimime ek olarak yazılım dilleri ve grafik tasarımı konusunda çeşitli eğitimler almaktayım. Bilgisayar donanımları ve yazılımları ile hemen hemen 3 yıldır ilgileniyorum. Facebook ve çeşitli forumlar aracılığı ile insanlara ulaşıp bildiğim kadarı ile insanlara yardımcı olmaya ve tavsiyede bulunmaya çalıştım. En sonunda karşıma çıkan bir fırsatı değerlendirdim ve yaklaşık bir sene önce katıldığım Modart Pc ailesinde grup moderatörlüğü ve editörü olarak yer alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir