Ana SayfaOYUNPC OYUNSteam'e Dualsense Desteği Geldi!

Steam’e Dualsense Desteği Geldi!

Bir çoğumuzun oyun satın almak için en çok kullandığı, Valve tarafından geliştirilmiş olan Steam’e yeni bir oyun kontorlücüsü için daha destek geldi. PlayStation 5 ile karşımıza çıkan ve DualShock serisini tarihe karıştıran DualSense için destek güncellemesi Steam’e geldi.

Steam’in Input API‘sini kullanan oyunlarda artık sistem DualSense’i tanıyacak ve DualSense’e göre çalışacak. Kullanıcılar aynı zamanda DualSense’in LED’ine, dokunmatik yüzeyine, titreşimine, ve eksen sensörüne tam erişim sağlayabilecek. Henüz beta (geliştirme) sürecinde olan bu güncelleme, dokunsal geribildirim ve tetik titreşimine erişim hakkında bir bilgi sunmuyor. Kısacası DualSense’in bilgisayarda da PlayStation 5’teki gibi çalışıp çalışmayacağı bir merak konusu.

Geçtiğimiz bir kaç hafta içinde DualSense desteğini kademeli olarak sunmaya başlayan Steam, güncellemeyi tam olarak yayınlamadan önce dokunmatik yüzey, titreşim motoru, LED, ve eksen sensörünü kullanıcıların tam verimde kullanabilmesi için gerekli iyileştirmeler yapacağını, bu geliştirmeler ve hata düzeltmeleri bittiğinde ise güncellemenin herkes için yayınlanacağını söyledi.

Steam’in sunacağı DualSense desteği içinde tetik titreşiminin de olacağını varsayarsak bu durum bir çok oyuncuyu oldukça mutlu edecektir. Unutmadan DualSense ile beraber, Nintendo Switch Pro kontrolcüsü ve PS4’ün DualShock 4’ü gibi daha alışageldik kontrol cihazları, yarış tekerlekleri ve dans pedleri gibi kontrolcüleri de içeren, bu API tarafından kullanım desteği sunulan 200’den fazla kontrolcü Steam üzerinde kullanılabiliyor.

Valve’ın açıkladığı verilere göre Steam üzerinden oynanan oyunlarda, kullanıcıların 3’te ikisi klavye ve fare ikilisinden daha çok gamepad kullanmayı tercih ediyor. DualSense desteği tam olarak erişime açıldığında bu sayının daha da artacağı tahmin ediliyor.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular