Tesla, AMD Navi Çipleri Kullanacak!

Elektrikli otomobillerin öncü markası Tesla'nın, dahili medya bilgisayarlarında AMD'nin Navi çiplerine geçmeyi planladığı sızdırıldı.

Tesla'nın araçlarında kullandığı dahili medya bilgisayarlarında AMD Navi çiplere geçiş yapmak istediği gerçekleşen sızıntılarla ortaya çıktı. Otonom sürüş için araçlara entegre edilen bilgisayarlarında Nvidia'nın Tegra çiplerini kullanan Tesla, medya bilgisayarlarında Nvidia'nın rakibi olan AMD'ye yönelecek gibi duruyor.

Verimliliğin elektrikli araçlarda ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman Tesla'nın bu hareketi kulağa çok mantıklı geliyor. Hatırlarsanız AMD'nin RX 6000 serisi ekran kartları (Big Navi), Nvidia'nın yeni nesil RTX 3000 serisinden daha verimli  çalışıyordu. Yani daha az güç tüketimiyle daha yüksek performansı kullanıcılara sunuyordu. Araçların batarya ömrünü uzatmak için yerinde bir karar olmuş diyebiliriz.

Kısa bir süre önce medya bilgisayarlarında da Nvidia kullanan Tesla; Intel çiplerini kullanmaya başlamıştı, ancak şimdi de Intel'den AMD'ye bir geçiş söz konusu. Bunun da sebebi elbette yine verimlilik. Watt başına düşen performans ne kadar yüksek olursa, araçların tek dolumla gidebileceği mesafe artar.

Medya bilgisayarlarında Nvidia'dan Intel'e, Intel'den AMD'ye geçiş yapan Tesla'nın, otonom sürüş için araçların içine entegre edilen bilgisayarlarda da Nvidia'dan AMD'ye geçmek istediği de sızıntılar arasında.

Bu makale için bir yorum bırak