Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİTiger Lake Tabanlı Intel 10nm Masaüstü İşlemciler Çıktı!

Tiger Lake Tabanlı Intel 10nm Masaüstü İşlemciler Çıktı!

Intel’in Tiger Lake tabanlı ilk 10nm masaüstü işlemcileri çıkmış olabilir mi? Görünüşe göre Intel Ark sitesini henüz görülmemiş CPU’larla güncellendi. Intel Core i9-11900KB ve K olmayan (kilitli) varyantlar göründü. Ancak hepsi aynı “B” takısınını paylaşıyor. Intel Ark‘a göre, bu işlemciler Tiger Lake‘e dayanıyor ve gerçekten de 10nm mimarisine sahipler. Teknik olarak bunlar Intel’in ilk 10nm masaüstü CPU’ları olacak.intel i9 11900kb ModArtPC

Listelenen saat hızlarının doğru olup olmadığı konusunda akıllarda bazı soru işaretleri var. Çünkü girilen verilere göre tüm masaüstü işlemciler 5.3 GHz hıza ulaşabilir görünüyor. Bu da pek mümkün gibi durmuyor. Bazı görüşler hızların kopyala yapıştır şeklinde yapılırken hata olduğunu ileri sürse de,  Intel gibi bir firmanın bu kadar basit bir hata yapması da çok beklenmiyor. Görselleri aşağıda görebilirsiniz.

İlk listeler rastgele görüntülendi. Intel’in web sitesindeki filtreyi kullanarak arama yaparak bulunamıyordu. Bu nedenle özelliklerin nihai olmadığı düşünülebilir. Her ne olursa olsun, Tiger Lake masaüstüne dayanan 11. Nesil Core serisi çok yakın zamanda kullanıcılara sunulacak gibi görünüyor. Akıllara, “AMD’nin Cezanne 5000G serisini yakında piyasaya sürebileceğine dair söylentileri duymamızın nedeni bu olabilir mi?” sorusu da gelmedi değil. Bu iki seri, güçlü entegre grafik seçenekleriyle 65W segmentinde rekabet edecek gibi duruyor. Tabi asıl rekabet fiyat/performans açısından olacaktır.

Son olarak Intel Ark güncellendi ve bazı bilgiler değiştirildi. Son 11900KB işlemcisinin teknik verilerine buradan ulaşabilirsiniz. Yeni işlemciler hakkında detaylar geldikçe sitemizde bulabileceksiniz. Takipte kalın!

65e601cca73a1e0d144f9f1925e322e4
Burak Sarı
Merhaba, ben Burak. Aslen bir #Fizyoterapist, biraz da mühendisim. Ama hepsinden önce teknoloji aşığıyım. Burada size bu aşka dair yeni bilgileri sunmak için varım.
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular