Ana SayfaHABERGÜNDEMTSMC Uyardı! Çip Krizi 2023 Yılına Kadar Devam Edecek

TSMC Uyardı! Çip Krizi 2023 Yılına Kadar Devam Edecek

Çip Krizi giderek büyümeye devam ediyor! Ekran kartı stoklarının, hatta konsol ve işlemci stoklarının bile sıkıntılı olduğu günler geçiriyoruz. Üreticiler yeterli kaynak bulamadıkları için talep oluşan ürünleri üretemiyor, bu nedenle de bir Çip Krizi yaşanıyor. Yaşanan bu durum ise birbirine düşman olan iki kesimi bile aynı safa çekmeyi başarmış durumda. Hem Kripto Para Madencileri, hem de oyuncular bu durumdan oldukça şikayetçi.

Üretim Neden Durdu?

Tayvan hükümeti geçtiğimiz aylarda ülkelerini bekleyen bir su krizinin yaklaştığını söylemişti. Tayvan hükümeti, susuzluk sorununun üstesinden gelmek için oldukça kritik kararlar almak zorunda kalmıştı. Üstelik bunlardan birisi de ülkelerinin en büyük gelir kaynağı olan çip üretimini sınırlandırmaktı…

TSMC’nin yaptığı açıklama: “2023 yılında müşterilerimizin taleplerini daha rahat karşılayabileceğimizi umuyoruz. Ayrıca o dönemde şu an yaşanan talep yoğunluğunun da olmayacağını varsayıyoruz.”

Çip Krizi İle Suyun Ne Alakası Var Hocam?

Dediğinizi duyar gibiyiz. Sizlere daha önce bu yazıda da belirttiğimiz gibi çip üreten bir fabrikanın günlük su tüketimi 150 Bin Tona kadar ulaşabiliyor. Tayvan’ın en büyük gelir kapısı olan çip üretimi, ülkenin karşılaştığı susuzluk tehdidi yüzünden tökezlemiş durumda.

tsmc cip krizi modartpc

Artık fabrikalar sınırlı sayıda üretim yapabiliyor, bu nedenle de ilginin yoğun olduğu ürünlerin fiyatı artıyor. Fabrikalar çalışanlarına maaş verebilmek ve devamlılıklarını sürdürebilmek adına bir çok ürüne sınırlı üretim yüzünden zam yapmak durumunda kalıyor. Zamlı çipleri alan markalar da mecburen zararlarını kapatmak için ürünlerini satıcılara yüksek fiyatlardan veriyor.

Çip Krizinin Yaşanmasındaki Tek Sebep Bu Mu?

Elbette hayır. Gün geçtikçe büyüyen Kripto Para Madenciliği sektörünün doğurduğu büyük bir GPU talebi var. Bugüne kadar kurulan en büyük fabrikalar bile böylesine büyük bir talebi karşılamak için yeterli değil. Zaten artmış olan ekran kartı talebi ve Tayvan’ın yaşadığı olası kuraklık tehdidi birleşince ortaya bu sonuç çıkıyor… Çip Krizi! Muhtemel zamların kapıda olduğunu belirtip yavaştan konuyu kapatalım.

Ne Düşünüyoruz?

Çip üretimi teknoloji için her şeydir. Dünyanın en büyük çip üreticilerinin birinin ağzından bu kelimelerin çıkması, işlerin daha da kötüye gideceğine dair en büyük işaret. Hangi ürünlerin stoklarında sorun yaşanacağını tahmin etmek ise hiçte zor değil. Kullanıcıların hangi ürünlere yoğun talebi olduğunu bilmek yeterli. Oyun konsolları (PS5, Xbox), bilgisayar bileşenleri (Anakart, işlemci, ekran kartı) vb. ürünlerde bizleri hem oldukça büyük bir zam, hem de oldukça büyük bir stok sorunu bekliyor. Ama merak ettiğimiz tek bir şey var: 2023’e kadar neler olacak, ve neler yaşayacağız? 

Benzer İçerikler

1 YORUM

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yönetici

Diğer makalemize göz atmak isteyenler için alta link bıraktım 🙂
https://www.modartpc.com/cip-krizi-artarak-devam-ediyor-zam-kapida/

Last edited 1 ay önce by Yönetici
- Advertisment -

Most Popular