Türkiye Drone Ordusunu Kuruyor

Bir çocuğun Twitter’da paylaştığı videoya göre telefona parmağınızı nasıl tanımlarsanız tanımlayın silikon kullandığınız takdirde farklı bir kişi çok kolay bir şekilde telefonunuzu açıp kullanabiliyor.

Bildiğiniz üzere drone’lar ülkemizde bir çok alanlarda kullanılıyor. Bunlara örnek verecek olursak çeşitli gizli operasyonlarda, trafik kontrollerinde veya terörle mücadelede acı kayıplar vermeden ortamı kontrol etmemizi sağlıyor. TSK(Türk Silahlı Kuvvetleri)’da bir çok başarılı operasyon gerçekleştiren Kamikaze drone’lar profesyonel orduya geçiş yapan ülkemizi bir adım ileri taşıyacak.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ. Genel Müdürü Murat İkinci tek asker tarafından taşınabilen ve otonom ya da uzaktan kumandalı olarak kontrolü sağlanan Kargu adını verdikleri drone 30 adet olmak üzere 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine gireceğinin bilgisini verdi.

Şuan kullanılmakta olan Kargu drone’un ordu haline getirilmesi özellikle Türkiye’nin doğusunda ve Suriye’de gerçekleşen son derece kritik operasyonlarda önemli avantajlar sağlayacak.

Bu drone ordusunun 30 adet drone’dan oluşacağı belirtiliyor. Bu kadar yüksek bir sayıya dünyada daha ulaşılamadığını belirten İkinci, her Kargu’nun görevi olduğunu ve birinin arızalanması halinde diğerinin onun yerine geçip arızalı drone’un görevini üstleneceğini söyledi. 15 kilometre menzili olan Kargu drone’un 70 kilogramdan az ve patlayıcılar ile birlikteyken 30 dakika havada kalabiliyor.

Drone ordusunun düşman birlikleri için büyük tehlike arz ettiği belirtiliyor. Bu kadar sayıda drone’un aynı anda imha edilmesinin kolay olmadığını belirten İkinci, karşı savunma sistemini de geliştirdiklerini söyledi.

 

Bu makale için bir yorum bırak