Ana SayfaMOBİLMOBİL UYGULAMALARWhatsapp Bizi Takip Etmeye mi Başladı?

Whatsapp Bizi Takip Etmeye mi Başladı?

Ocak 2010’dan bu yana hayatımızıda olan Whatsapp; mesajlaşma,bilgi paylaşımı ve görüntülü arama özellikleriyle başarısıyla her seferinde adından çok söz ettirmişti. Özellikle şubat 2014’te Facebook tarafından satın alınması ardından çok sansasyon yaratmış ve sesli mesaj, hikayeler gibi özellikleriyle göz doldurmuştu.

7 Ocak 2021 günü ise kullanıcıları bir sürprizle karşıladı. Gelen yeni güncelleme ile 8 Şubat 2021 gününden sonra gizlilik içeriği değişeceğinin değişeceğini ve kabul etmezsek bu tarihten itibaren kullanılamayacığını bildiriyordu.

Whatsapp Bizi Takip Etmeye mi Başladı?

İnsanlar yayınlanan bu değişikliği genellikle okumadan kabul edip geçmişti. Ancak sabahında çıkan haberler üzerine herkeste bir panik havası oluşturdu. Paniğin sebebi ise sözleşmede yazanFacebook Şirketlerinin bir parçasıyız. Bu şirketler ailesi genelinde nasıl bilgi paylaştığımıza ilişkin daha fazla bilgiye bu Gizlilik İlkesinin ilerleyen bölümlerinden ulaşabilirsiniz.” İfadesiydi. Peki bunca gerilime gerek var mıydı?

Aslında 2014’den beri zaten Facebook’a ait bir firmanın bunu yapması gayet normalken bunu neden bu kadar büyüttük peki? Ana sebebi biraz Facebook’un bazı  seçimlerinde manipülasyon yaptığına dair ortaya çıkmış bazı haberlerdi.

Peki gerçekte neler değişti?

Aslında olan tamamen şu: Facebook gibi büyük şirketler vermiş olduğu reklamlar için bizi her zaman izlediğini zaten biliyorduk . Bunun temel sebebi ise tamamen bunca servisi sağlarken kazanılan reklam kâr marjını artırma gayreti. Bu da akıllara bir ürün eğer size ücretsiz sunuluyorsa ürün sizsiniz sözünü getiriyor.

Korkulacak bir durum var mı ? dersek: yani hemen yeni arayışlar aramak yerine, Whatsapp’tan gelecek açıklamaları beklemek gerekiyorduk. Çünkü bazen bu durumlarda firmalar genelde geri adım atmak zorunda kalıp iptal ediyor. Whatsapp ise konu hakkında şu an için sadece erteleme kararı almış olduğunu ve gizliliğin aynı şekilde devam edeceğini Twitter üzerinden açıkladı. Bu açıklama ise yine Whatsapp üzerinden 16 Ocak 2021 tarihinde hikayeler yoluyla sunuldu.

son whatsapp taki modartpc

Yani Whatsapp şu an, en azından arka planda yapıp size bilgi vermiyor. Ancak aslında sözleşmede yazıp yazmaması pek önemsenmiyor. Bu nedenle dikkatli şekilde sosyal medya kullanımına devam etmemiz daha uygun olacaktır.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular