Windows 10 Bizi Dinliyor Olabilir Mi ? 3 510

Tabi ki Windows ekibi sabahtan akşama kadar sistemi kurup bizleri dinlemiyor ama daha kolay ve benzer bir türünü uyguluyor demek mümkün.

Denk geldiyseniz internette bir ürün incelerken onunla alakalı bir reklamla kesinlikle denk gelirsiniz. Cookie adı altında sizin tüm çerezleriniz işlenir ve sizin ilginizi çeken en uygun reklam size gösterilir. Bu aslında güzel bir şey ama bu veriler her zaman iyiye kullanılmayabiliyor. Elde ettikleri verileri genelde satıyorlar ve veriler el değiştiriyor. Yani sizin ilgi alanlarınız, inceledikleriniz sizin IP adresiniz ve dolayısı ile Facebook, İnstagram, Whatsapp gibi tüm profilleriniz ilgi alanlarınız ile eşleşir ve buna uygun reklamlar sosyal medyaya çıkar. En basit şekilde sosyal medya devleri sizin ilgi alanınızı, neler yaptığınızı biliyor ve deli gibi para kazanıyorlar. Windows sizi dinliyor..

Tabi buna Android ve iOS olmak üzere Windows da dahil. Windows kendi içerisinde en az 100 adet sunucuya bilgi sağlar. Bu bilgiler 2 ve ya 3 adet ana IP adresine oradan da gerekli tüm network ağlarına dağılıyor. Sizin yaptıklarınız, ilgilendikleriniz, konumunuz, kişisel bilgileriniz sayılır ve bunların pazarlanması oldukça kötü bir durumdur. Windows içindeki metro uygulamaları dikkatli incelendiğinde hepsinin aynı IP adreslerine bağlı olduğu görülebilir.

Windows Microsoft Compatibility Telemetry adı altında sizin oyunlarda aldığınız FPS değerleri, işlemci ve ekran kartı verilerinizi ekran kartı veya işlemci firmalarına satılabilir. Windows bunu geliştirmek gibi gösterse de bu veriler diski oldukça meşgul eder sonra sıkıştırır ve Windows sunucularına belli aralıklarla ve ya bilgisayar uzun süre boş ise gönderilir. Kısaca Windows sizin tüm yaptıklarınızı kısmen kayıt ediyor.

Windows Takibini Engellemek

Öncelikle buraya girerek dosyayı indirin. Daha sonra yönetici olarak açılmak istenecektir. İzni verdikten sonra bir çok log tutan servisi devre dışı bırakacak ve Windows’un sizi izlemesini durduracak. Bu işlem bilgisayarın hızına da katkı sağlayacaktır ! Dilerseniz metro uygulamalarını silerek gizliliğinizi en yüksek seviyeye çıkartabilirsiniz. Bunun için programın ayarlar sekmesini takip edin. Daha sonra “Destroy Windows 10 Spying” diyerek işlemi tamamlayın.

 

Özellikle son kısımdaki uygulamayı kendim kullanıyorum. Ancak yanlış kullanım sonucu oluşabilecek zararlar tamamen kullanıcının kendisine aittir.

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir