XBox One X ve One S İçin AMD FreeSync 2 Desteği ! 309

XBox One X ve One S İçin AMD FreeSync 2 Desteği !

Microsoft  XBox One x ve XBox One S için AMD FreeSync 2 teknolojisine sahip ekranları destekledi.

Genellikle bir oyun konsolunu oturma odamızdaki televizyona bağlayıp yayıla yayıla oyun oynarız. Fakat yayıla yayıla oyunu ille de bir televizyonun karşısında oynamamız gerekmiyor. Tahminimce çoğunluk televizyon karşısında oynuyor olsa da, monitör ile oyun konsollarını kullanan bir kitle vardır mutlaka. Microsoft ise bu monitör kullanan kitleye daha fazla hitap edebilmek için konsollarında AMD’nin FreeSync 2 teknolojisine yer vermiş. Peki nedir bu FreeSync 2 ?

FreeSync 2

FreeSync 2 öncelikle FreeSync ile karıştırılmamalı. Evet tabii ki aynı özelliklere sahip fakat bu yeni teknolojileri de üzerinde barındırıyor. Basit bir şekilde anlatmam gerekirse AMD tarafında adı FreeSync, Nvidia tarafında ise GSync olan teknoloji oldukça basit ve etkili. Monitörün tazeleme hızını ihtiyaca göre dinamik bir şekilde değiştirerek ekrandaki kesilmeleri önleyen bir teknoloji. Fakat FreeSync 2 bu saydıklarımdan tamamen bağımsız farklı bir özellik sunuyor; HDR !

FreeSync 2’yi öne çıkaran başlıca özellik HDR teknolojisini daha kullanılabilir kılmak. Yani diyelim HDR desteğine sahip bir monitöre sahipsiniz. Fakat siz her ne kadar monitörü satın almış olsanız da yazılım düzgün olmadığı sürece hiç bir işinize yaramayacaktır. Windows’un bu konuda yetersiz kalması AMD için bir fırsat doğurmuş olacak ki FreeSync 2 ile HDR’ı evrenselleştirmek ve kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmayı hedeflemiş.

FreeSync 2’nin mantığı şu şekilde: Düzgün olmayan parçaları yok et ve yerine daha iyisini koy. Bu sayede HDR yükünü Windows’un sırtından alıp kendisi üstlenen AMD aslında oldukça güzel bir noktadan atılım yapmış. (HDR monitörler ucuz olsaydı bu teknoloji daha yaygın olabilirdi eeeey monitör üreticileri)

Habere geri dönelim. :)

Size yukarıda FreeSync 2’den bahsederken aslında FreeSync’yi de anlatmış olduğuma göre(ki zaten FreeSync teknolojisini bilmeyen kaldığını da zannetmiyorum.)  anlatacağım en önemli konuyu anlatmış oldum. :)

Daha öncesinde Microsoft FreeSync desteğinin XBox One’a geleceğini doğruladı. Microsoft, Inside Xbox etkinliği sırasında Xbox Insider üyelerinin FreeSync’den en kısa sürede faydalanmaya başlayacağını belirten Windows, kesin bir tarih vermedi.

Aynı zamanda şirket, bir oyunun, bağlı bir görüntü cihazında ne zaman kullanılacağını algılayan ve buna göre giriş gecikmesini azaltmasını sağlayan Otomatik Düşük Gecikme Modu‘nu  da duyurdu.

 

 

Merhabalar Cihan ben. 20 yaşındayım, İstanbul üniversitesinde Elektronik Haberleşme Teknolojisi bölümünde okuyorum. Okul eğitimime ek olarak yazılım dilleri ve grafik tasarımı konusunda çeşitli eğitimler almaktayım. Bilgisayar donanımları ve yazılımları ile hemen hemen 3 yıldır ilgileniyorum. Facebook ve çeşitli forumlar aracılığı ile insanlara ulaşıp bildiğim kadarı ile insanlara yardımcı olmaya ve tavsiyede bulunmaya çalıştım. En sonunda karşıma çıkan bir fırsatı değerlendirdim ve yaklaşık bir sene önce katıldığım Modart Pc ailesinde grup moderatörlüğü ve editörü olarak yer alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir