Ana SayfaDONANIMBİLGİSAYARLARYeni iMac Bilgisayarlar Apple Silicon'da Tasarlanan M1X İşlemcisi İle Geliyor!

Yeni iMac Bilgisayarlar Apple Silicon’da Tasarlanan M1X İşlemcisi İle Geliyor!

Apple M1X işlemcisinin özellikleri belli olmaya başladı.

Önümüzdeki aylarda tanıtımı yapılması beklenen Apple iMac bilgisayarlar için artık Apple Silicon işlemciler kullanması bekliyoruz. Apple Silicon’un ilk işlemcisi bildiğiniz gibi MacBook Pro 13,3″ M1’deki Apple M1 işlemcisi.

Apple M1

Apple, M1’de neler sunuyor?

5 nanometre üretim süreciyle üretilen Apple M1 işlemcisi ve 16 milyar transistöre sahip. Bu sayede Apple M1 işlemcisi günümüzdeki en güçlü bilgisayar işlemcileri arasında yerini aldı. M1 işlemcisinde 4 tane Firestorm ve 4 tane Icestorm çekirdeklerine sahip. M1, dizüstü bilgisayarda bulunduğu için soğutma tarafında yer kısıtlı. Bu sebeple 10W güç tüketimi ile selefi olan işlemcilerle aynı performansı veriyor.

iMac

Apple M1X’te ne gibi değişiklikler olacak?

Apple’nin M1X‘de 4 tane Icestorm çekirdeği ile 8 tane Firestorm çekirdeği bulunması sızan bilgiler arasında. 12 çekirdekli yapıya sahip olan M1X işlemcisi artık daha güçlü. iMac’ta yeterli miktarda alan var. Bu sebeple daha güçlü soğutma sistemiyle birlikte çok daha yüksek saat hızlarında çalışması muhtemel. Bataryası olmadığı için daha fazla güç çekerek daha performanslı olacaktır. Bu sayede selefi AMD/Intel işlemcilere fark atacağını düşünüyorum. Elbette 32/64 çekirdekli işlemcilerden çoklu çekirdek performansı olarak geri kalacaktır ama iş tek çekirdeğe geldiğinde her şey çok farklı olacak.

Hâlihazırda M1 işlemcisi bile Geekbench 5 testinden 1735 puan alarak AMD Ryzen 9 5950X işlemcisiyle denk performans verirken bunu 10W TDP ile ve dizüstü bilgisayarın sınırları içinde soğutarak yapıyor.

Önümüzdeki günlerde kesinleşen bilgilerle çok daha sağlam ve doğru tahmin yapabiliriz.

Bu konuda sizin düşünceleriniz nedir yorumlarda birlikte fikir alışverişi yapalım.

6e1e309e574a481c9aee8202f6e0d94f
Ömer Faruk Özdemir
Merhaba, ben Ömer Faruk Özdemir. 25 yaşındayım. Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitim görüyorum. Teknoloji tutkunuyum ve araştırmayı seviyorum. Mobil teknoloji, işlemci, veritabanı yönetim sistemleri, akıllı ev sistemleri ve robotik teknolojiler alanlarında kendimi geliştirdim. Okumayı, öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı kendime amaç edindim çünkü insanlar öğrendikçe gelişir. Hobilerim: Müzik yapmak, video çekmek, video düzenleme yapmak, araştırma yapmak.
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular