Ana SayfaHABERKRİPTO PARAYeni Mining Akımı "Chia" m.2 SSD'lerin Tükenmesine Sebep Oldu

Yeni Mining Akımı “Chia” m.2 SSD’lerin Tükenmesine Sebep Oldu

Ekran kartları, işlemciler, akıllı telefonlar ile yapılan mining işlemlerinden sonra Bittorent projesinin mucidi Bram Cohen yeni projesi Chia Coin‘i duyurdu.

Ethereum Madencilik furyasıyla birlikte piyasadaki ekran kartı stoklarının tükenmesinden sonra Chia Coin’in duyurulmasından itibaren Uzak Doğuda ki maden avcıları çok kısa sürede piyasaki Harddisk ve SSD’leri stoklamaya başladı. Buna nazaran Ekran Kartlarında olduğu gibi piyasada ki disk yetersizliğinin olması da öngörülebilir. Chia Mining diğer kripto varlıklar dışında ekran kartı veya işlemciyle değil depolama aygıtları ile kazım yaptıracak.

En büyük kripto para birimi Bitcoin’in mining mantığı iş gücünün ispatıdır. Chia’nın mining mantığı ise alan (Ağda kaplanan boyut) kanıtıdır. Chia ayrıca çevre dostu bir kripto para birimi olarak geldiğini insanlara duyurdu. Bildiğimiz üzere Ethereum madenciliği veya Bitcoin Madenciliği yapanların kullandıkları sistemler çevre dostu değildir.

Chia Coin ismiyle ortaya çıkan yeni bir coin türü SSD madenciliğine dayanan bir yapıya sahip. Hal böyle olunca SSD’lere olan talep de önemli oranda arttı. Sektörün önde gelen isimlerinden ADATA satışların 5 kat arttığını söyledi.

Chia projesinin duyumunu alan Hong Kong ve Çin‘de ki büyük madenciler disk stoklarını tüketti. En fazla teknoloji aygıtı üreten ülke Çin olmasına rağmen yerli üreticiler 1 TB ve 2 TB M2.SSD‘lerin tamamının tükendiğini duyurdu.

chia m2 modartpc

Chia Coin En Düşük Sistem Gereksinimleri

  • Dört Çekirdekli 1.5 Ghz CPU
  • 2 GB Ram
  • Python 3.7 ve üstü
  • HDD/SSD

En düşük sistem gereksinimlerini yukarıda belirttik. Fakat plot oluşturma işlemi için işlemci çekirdek ve Ram miktarı çok önemlidir.

(NOT: Yukarıda belirttiklerimiz rehber niteliğindedir. YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.)

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular