Ana SayfaMOBİLGiyilebilir TeknolojilerZihninizle Kontrol Edebileceğiniz Klavye ve Mouse Geliyor!

Zihninizle Kontrol Edebileceğiniz Klavye ve Mouse Geliyor!

Facebook Zihin Kontrollü Giyilebilir Cihazlar Üzerinde Çalışıyor

Artık klavye ve fareniz masanızın üstünde dururken dokunmanıza bile gerek kalmadan yazı yazabilecek, arttırılmış gerçekliğin özellikleri ile işlerinizi kolaylıkla halledebileceksiniz. Konu ileri görüşlü teknoloji devi firmalar olunca Facebook‘ta önde gelen şirketlerden biri olarak karşımıza çıkıyor, peki nedir bu sanal gerçeklik ?

cihaz prototip modartpc

Sanal Gerçeklik

Özet geçersek teknoloji kullanılarak kurulan kurgusal bir Dünya’ dır, ve biz de bu dünyanın içinde dış dünyadan kopup kendi kurgularımızı yaşarız. Sanal gerçekliğin iyi yanlarından biri ise istediğimiz dünyayı istediğimiz şekilde oluşturabilmemizdir. Böylece gerek öğrenim, gerek hizmet, gerekse de oyun sektöründe de kullanılmaktadır.

sanal gerceklik modartpc 1

Klavye ve fare için çalışmalar başladı!

Facebook Reality Labs (FRL), arttırılmış gerçeklik ve sanal olan her şeye odaklanmış bir şirket olarak çalışmakta ve bu tür cihazların sağladığı rahatlık dolayısıyla geleceğin teknolojilerinden biri olduğunu düşünüyor. Şuan için planları bu sanal gerçeklik ortamını yaratmak için öncelikle düzgün bir arayüz geliştirmek. Daha sonrasında ise klavye ve farenizi elinizdeymiş gibi takip edecek bir yazılım geliştirmek. Klavyenizi sanki elinizin altındaymış gibi kullanıp gerçekten tuşlara basıyormuş gibi hissettiğinizi düşünün. Aynı zamanda farenizi de gerçekten elinizin altında sürüklüyormuş gibi kullandığınızı, etrafınızdaki kurgusal dünyanın barındırdığı birçok özellikle birlikte tabi.

Bunların Tümünü Zihninizle Yapacaksınız !

Bileğinizin hareketini tanımlayıp arayüzleyen, elinizi sanki fareymiş gibi kullanmanızı sağlayan bir bileklik. Belki de zihin kontrollü olur da ellere bile gerek kalmaz. Bir diğer özellik olarak ise bilek veya kol hareketine gerek olmayacağı; sadece parmak hareketleriniz yeterli olacak. Koltuğunuzda otururken kendi kurgusal ‘Bilgisayarınızda’ işlerinizi hallettiğinizi, yazmanız gereken şeyleri tek bir parmak hareketiyle veya düşünce yoluyla yazdığınızı, en basitinden tutun da en zor işinize kadar istediğiniz yerde istediğiniz şekilde ufak hareketlerle bunları hallettiğinizi düşünün.

Tabi ki ellerinize gerek olmadan kullanabileceğiniz/kontrol edebileceğiniz teknolojiler var ama bu sanal gerçeklik dünyası sadece size ait olacak. Size özel temalar, özellikler ve istediğiniz her şey bu kurgusal dünyanın bir sınırı yok. Şu an ki manuel kontrole ihtiyaç duymayan cihazların sorunu; Öğrenmek. Bu sistem ise anında öğrenip sizin için mükemmel olanı yaratacaktır. Hareket hızınızı, parmaklarınızın uzunluğunu, reflekslerinizi kaydedip size özel bir öğrenme mekanizması geliştirecek. Siz de sizin için en uygun olanı kullanacaksınız. FRL ekibi sanal gerçeklik dünyasının içinde kullandığınız klavye ve farenin hissiyatı için de bir şeyler geliştirdiklerini belirtti. Bileğinize uygulanan basınç yoluyla, beyninize gönderilen dalgalarla kullanıcısına oldukça tatmin edici bir hissiyat ve güç duygusu verecektir. Şuanda bu kadar kolay çalışmaya veya başka türlü işleri yapmaya hazır değil. Ama FRL ekibi bu teknolojinin kısa bir süre içinde kolaylıkla taşınabilir ve kullanılabilir olacağını söylüyor.

Sizce bu teknoloji her kullanıcının işine yarayacak mı? Yorumları alalım.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular