29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERBilim ve TeknolojiTürk Telekom Yapay Zeka Çalışmaları Görenleri Şaşkına Çevirdi!

Türk Telekom Yapay Zeka Çalışmaları Görenleri Şaşkına Çevirdi!

Türk Telekom‘un yeni nesil Kent Platformu adı altında yeni nesil yapay zeka çalışmaları, ulaşım enerji çevre sağlık ve güvenlik hususunda on şehirde uygulamaya geçirdiği 55 akıllı çözüm yaşam kalitesi oldukça yüksek sürdürebilir ve güvenli şehirlerin inşasına katkıda bulunuyor. Türk Telekom’dan gelen açıklamaya göre şirket yeni dönem kent dönüşümüne Yapay Zekâ teknolojileri ile dikkat çekiyor.

Yeni nesil kent hayata geçirilen çözümlerle trafikten kamu güvenliğine aydınlatmadan sulamaya kadar akıllı yaşama kapsayan tüm alanların enerji tasarrufunu sağlamayı amaçladı. Böylece kamu kaynaklarının etkin ve kullanım sağlarken devam edebilir bir kent yaşamına destek oluyor. Akıllı ulaşım sistemleri ile yapılanan belediyesi yeni nesil bisiklet projesi, şehir sakinlerine alternatif çevre dostu ve devam edilebilir bir ulaşım imkânı tanıyor.

yapay zeka çalışmaları

Yeni Nesil Yapay Zeka Çalışmaları ve Çevre Uyumluluğu

Bu proje sayesinde belediyelerde elektrik %40, sulamada %30 tasarruf hedefleniyor. Yapılan açıklamalarda görüşlerine yer verilen Türk Telekom kurumsal satış Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eser şu şekilde konuştu; ‘’Türk Telekom olarak teknolojinin; bireylerin ekonomik, sosyal ve ruhsal durumlarına hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bizim için hayatın merkezi bireydir ve bu yaklaşımla yeni nesil kent platformu adı altında şehirlerde yaşayan insanların hayatını kolaylaştıran çözümler gerçekleştiriliyoruz. Bu kapsamda o şehirde yaşayan kişilerin ihtiyacına yönelik hızlı çözümler sunmayı amaçlıyoruz.’’

Yeni Nesil Yaşamda Yapay Zekâ

Yapay zekâ çözümleri ile sağlıktan ulaşıma, güvenlikten enerjiye pek çok alanda şehir sakinleri için iyi bir hayat sunuluyor. Hayata geçirdiğimiz akıllı çözümler ile belediyelerde bugüne kadar elektrikte %40, sulama konusunda ise %30 kaynak tasarrufu sağlanmış bulunuyor. 5G ve yapay zekâ konusunda çalışmalar hızla devam ediyor. Türk Telekom’un yeni nesil gençlik çalışmaları kapsamında elektronik denetleme sistemi ile Karaman, Kırşehir,  Antalya, Mersin, Edirne, Denizli ve yeni nesil kavşak ile de Elazığ’da trafikte konusunda olumlu sonuçlar alınıyor.

Ayrıca Kütahya Belediyesi halka açık Wİ-Fİ, yeni nesil şehir mobilyaları ve yeni nesil yapay zeka çalışmaları ile yeni nesil şehir çözümlerini oluşturulurken sosyal medya yönetim yazılımı ile dijital ve interaktif belediyecilik vizyonunu desteklenen belediye sayısı hızla artması bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments