29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERBilim ve TeknolojiBunu Da Yaptılar! Bilim İnsanları Yılan Zehrinden Deri Yapıştırıcısı Üretti

Bunu Da Yaptılar! Bilim İnsanları Yılan Zehrinden Deri Yapıştırıcısı Üretti

Bazı teknolojiler doğadan ilham alır. Bu tür teknolojilerden birisi olarak da yılan zehri olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu teknoloji insanlar için ürkütücü gelse de bazen bizim zararlı olduğunu düşündüğümüz şeylerden avantajlar doğuyor. Yılan zehrinden deri yapıştırıcısı da bu tür ürünler arasında yer alıyor.

Kullanılan teknolojinin kökenleri esasında yılan zehrinin insan kanını pıhtılaştırması gerçeğinden ortaya çıkıyor. Söz konusu olay insanların yılan ısırıklarından sonra hızlı bir şekilde hayatını kaybetmesine neden oluyor. Bu gerçeği tersine çevirmek isteyen bir grup bilim adamı yaptıkları çalışma ile insanlar için zararlı bir durumu yararlı bir durum haline getirmiş bulunuyorlar. Böylece yılan zehrinden deri yapıştırıcısı çalışmalarına başladılar.

İnsanlar İçin Yılan Zehrinden Deri Yapıştırıcısı

Yılan zehrinde bulunan reptilaz enzimi aynı zamanda kanın hızlı bir şekilde pıhtılaşmasına ve insanların ölmesine neden oluyor. Bu aşamada araştırmacılar bu döngüyü tersine çevirmek ve dokuların hızlı bir şekilde yapıştırılmasını sağlayan bir tıbbi ürün geliştirmek için çalışmalar yapıyorlar.

Uluslararası bir proje olarak sürdürülen söz konusu proje kapsamında insan deri yaralanmalarında hızlı bir şekilde kan akışına karşı koyarak derinin yapıştırılması mümkün oluyor. Söz konusu hızlı yapıştırıcı ön kullanımlarda istenilen özellikleri sağlamış bulunuyor. Yani insanların ilerleyen dönemlerde bu tür yaralanmalarda ihtiyaç duydukları tıbbi ihtiyaçlar için kullanılabilir. Çalışma kapsamında enzimlerin harekete geçirilmesi ile birlikte derinin hızlı bir şekilde kaynaşması sağlanıyor.

Telefonun Işığı İle Aktif Hale Getirilecek

Sözü edilen çalışma ile birlikte hazırlanan tıbbi içerik sürüldüğü yerde lazer ışınları ya da telefon ışığı ile etkileşime geçerek donmaya ve böylelikle derinin yapıştırılmasına imkan tanıyor. Araştırmacılar bu ürünün yüksek kan akışı olan bölgelerde de işe yaradığını aktarıyor.

Bu tıbbi gelişme ilerleyen dönemde yaralanmaların daha iyi tedavi edilmesi aşamasında  artıları olacağı anlamına geliyor. Bunun yanında şeker hastası gibi hastalıklarda ortaya çıkan deri sorunlarının giderilmesi aşamasında da ön plana çıkabilir. Söz konusu Yılan Zehrinden oluşturulan deri yapıştırıcısı henüz klinik aşamada olmakla birlikte ilk sonuçlar umut verici olarak görülüyor. Günümüzde bu çalışma ile birlikte insanların yaralanmalar durumunda daha kolay iyileştirilmesi mümkün olacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular