Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİAMD AM5 Soket Konsept Tasarımı Sızdırıldı!

AMD AM5 Soket Konsept Tasarımı Sızdırıldı!

AMD’nin Ryzen 6000 işlemcilerde AM5 soket tasarımına geçiş yapacağı doğrulanmıştı. Bu hafta başında bazı yükseltmeler ve özelliklerle ilgili oldukça önemli sızıntılar ortaya çıktı. Bunlardan ilki PGA soket tasarımından LGA soket tasarımına geçilecek olmasıydı. Ancak burada en merak edilen konu ise yeni işlemcilerin nasıl görünecek olmasıydı. Videocardz aracılığıyla yayınlanan bir raporun ardından, potansiyel olarak ne göreceğimize ilişkin işlenmiş görüntüler ortaya çıktı. Bu raporlarla beraber Ryzen 6000’in LGA soket tasarımında geleceği de neredeyse kesinleşti.

AMD AM5 Soket Konsept Tasarımı Sızdırıldı!

AMD AM5 “Raphael” CPU Tasarımı

Sızıntı kaynağına ve belirtilen bilgilere göre, AMD AM5 serisinin 120W TDP‘de kullanıma sunulacağını hem de potansiyel olarak 170W’a kadar çıkabileceğini iddia ediyor. Ancak, aşağıda sağlanan görüntü ile başka bir heyecan verici olasılığın kapılarını açıyor. Yani AMD de Intel’e benzer şekilde Little/Big  çekirdek tasarımına dayalı yeni işlemciler piyasaya sürmeye hazırlanıyor olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, büyük işler için güçlü çekirdekler ve küçük işler için güç tasarruflu çekirdekler çalışacak. Bu sayede, temel olarak işlemcinize sunulan göreve göre yaptığı işin de daha verimli hale getirileceğini söylememiz gerekiyor. Bu doğrultuda gelen bilgiler ve tasarım ise şu şekilde:

Ne düşünüyoruz?

Elbette, bu ve önceki tüm sızıntıların, gerçeği doğrular nitelikli olduğuna vurgu yapmalıyız. Yine de işlemciler piyasaya çıkmadan bu konular tamamen spekülasyon olarak kalacak. Bu nedenle çoğunluğu mantıklı olsa kesin gözüyle bakmamalıyız. AMD Ryzen 6000 ve AM5 iyi olacak mı? Sanırım bunu zaman gösterecek. Intel Alder Lake-S’in bu yıl piyasaya sürülmesi ve AMD Ryzen 6000‘in gelecek yıl piyasaya sürülmesinden ötürü Mavi Takım(Intel) birçok açıdan avantajlı görünüyor. Teknoloji açısından çoğu şey gibi burada da maliyetler birinci sırada yer alacak. Sonuç olarak AMD, kullanıcılara bu işlemcileri fiyat ve performansı dengeli şekilde sunarsa başarı elde edebilecek. Biz de çıkar çıkmaz size detaylı bilgiler vereceğiz.

Siz ne düşünüyorsunuz? – Yorumlarda bize bildirin!

65e601cca73a1e0d144f9f1925e322e4
Burak Sarı
Merhaba, ben Burak. Aslen bir #Fizyoterapist, biraz da mühendisim. Ama hepsinden önce teknoloji aşığıyım. Burada size bu aşka dair yeni bilgileri sunmak için varım.
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular