Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİAMD En Güçlü Mobil Grafik Kartlarını Tanıttı!

AMD En Güçlü Mobil Grafik Kartlarını Tanıttı!

Ryzen işlemci ailesiyle arkasına rüzgârı almayı başaran AMD, grafik kartı pazarında da aynı rüzgârı arkasına almayı hedefliyor. AMD, masaüstü sistemler için geliştirdiği ve büyük bir başarı elde eden RX 6000 serisi grafik kartlarının mobil versiyonlarını duyurdu. Kripto para madenciliği sebebiyle gerek ülkemizde gerekse dünyada ekran kartlarının bulunamadığı, bulunanların da çok pahalı fiyatlarla satıldığı günümüzde, oyuncular gözlerini dizüstü bilgisayarlara dikmiş durumda. Dolayısıyla AMD’nin iddialı özellikler sunması önemli.

AMD’nin kullandığı RDNA2 mimarisi performans ve farklı cihazlara ölçeklenebilirlik anlamında şirketin şu anda geliştirmiş olduğu en iyi GPU teknolojisi. Selefi olan RDNA grafik mimarisiyle kıyasladığımız zaman aynı enerji tüketimiyle 1,5 kata kadar daha fazla performans verebildiği gibi aynı performans için %43 daha az güç tüketiyor. AMD bu mimariyi çok geniş yelpazede kullanıyor ve bu kullanım alanlarını artırmaya devam edecek.

Duyurusu yapılan AMD Radeon RX 6000 serisi mobil ekran kartları da bunun bir sonucu olarak iddialı özellikler sunuyor. AMD’nin duyurduğu mobile özel Radeon grafik kartlarının isimleri Radeon RX 6800M, Radeon RX 6700M ve Radeon RX 6600M. Bildiğiniz gibi buradaki ‘M’ takısı mobil olduğunu ifade etmekte.

Performansı en üst seviyede olan RX 6800M ve RX 6700M, masaüstü ekran kartlarında da kullanılan Navi 22 GPU’sundan güç alırken RX 6600M mobile öncelik verilen ve ilk defa ortaya çıkan Navi 23 GPU’sunu kullanıyor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayar segmentindeki ekran kartları tamamıyla paralellik göstermiyor. Dizüstünde kullanılan en güçlü Radeon ekran kartı olan RX 6800M masaüstünde Radeon RX 6700XT’nin de kullandığı Navi 22 GPU’sunu kullanıyor. AMD en güçlü masaüstü grafik kartları olan RX 6800 XT ve RX 6900XT kullandığı Navi 21 GPU’sunu en azından şimdilik mobile getirmemiş ama getirmediği, getirmeyeceği anlamına gelmiyor. Masaüstü ve mobili kıyasladığımız zaman masaüstündeki RX 6700XT ile dizüstündeki RX 6800M performans olarak denk seviyelerde.

AMD Radeon RX 6800M

En güçlü Radeon: RX 6800M

Radeon RX 6800M’nin en çok kırpıldığı yer çalışma frekansı. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılacağı için gerek soğutma gerekse güç tüketimi olarak sorun yaşanmaması adına bu kısıtlama getirildi. Bu kısıtlamaya rağmen bir dizüstü bilgisayarda kullanılan en yüksek çalışma frekansına sahip olan grafik kartı olmayı başardı. RX 6800M, 2000 MHz üstü frekansla çalışabilen ilk ekran kartı. AMD’nin açıkladığı bilgilere göre oyunlarda 2300 MHz’ye kadar çıkabiliyor.

AMD’nin Infinity Cache olarak isimlendirdiği ön bellek teknolojisi mobilde de kullanılıyor. RX 6800M’nin 96 MB Infinity Cache belleği bulunuyor. 192-bit veri yolunu kullanan 12 GB GDDR6 bellek bulunuyor. Kartın 2560 tane işlem çekirdeği (CUDA) bulunuyor. Ayrıca AMD’nin ışın izleme teknolojisi olan FidelityFX teknolojisini de barındırıyor. Tüm bunların yanında çalışmak için ihtiyaç duyduğu güç 145W civarında. Yani Nvidia ile bir kıyaslama yapmak gerekirse RTX 3080 ile benzer düzeylerde. Ayrıca 11.8 TFLOPs işlem gücü sunuyor.

Radeon RX 6800M, TSMC’nin 7nm üretim teknolojisi ile üretiliyor. Bu aslında çok önemli çünkü TSMC’nin 7 nm üretim teknolojisi Nvidia’nın kullandığı Samsung’un 8 nm üretim teknolojisinden çok daha fazla yenilik barındırıyor. Bu sayede gerek güç performans dengesi gerekse sürdürülebilir saat hızı anlamında AMD’nin avantajlı olduğunu söylemek mümkün.

Oyun Performansı

AMD ilk kıyaslamasını RTX 2070 bulunan 2019 model bir dizüstü bilgisayarla yapıyor. İki yılda bir dizüstü bilgisayar yenileyenlere de dokunmayı hedefleyen AMD’nin bu kıyaslamayı yapması yerinde bir davranış olmuş gibi görünüyor. Yine AMD’nin verdiği grafiğe göre farklı oyunlardaki performans farkı aşağıdaki gibidir.
amd 6800m 2070 modartpc

Tabii yeni nesil bir ekran kartı olarak aslık rakibi Nvidia’nın 3000 serisi ekran kartları. Yine AMD’nin verdiği RTX 3070 ve RTX 3080 ile kıyaslama grafiği aşağıdaki gibidir.

amd 6800m 3080 oyun modartpc

Bu grafiklerde de gördüğünüz üzere RTX 3070’ten daha performanslı ve RTX 3080 ile denk performans vermiş. Bunlar merak uyandıran değerler ancak bu grafiklerin AMD’ye ait olduğunu unutmamak gerekiyor. Henüz gerçek dünya ve tarafsız oyun testleri yapılmış değil.

AMD, pandemi ile artan kullanıcı ihtiyaçlarını yakından izledi ve buna göre şekillendirdiği yol haritasında emin adımlarla yürümeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Navi 21 GPU’sunu kullanan RX 6800M’nin de üst modeli bir mobil grafik kartı çıkar mı bilmiyoruz ama AMD şimdi hâlinden memnun gibi görünüyor.

AMD Radeon grafik birimlerini yakında cep telefonlarında da göreceğiz. Samsung ve AMD ortaklığı hakkındaki makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Evet, sizler yeni grafik kartları hakkında ne düşünüyorsunuz? AMD Radeon RX 6800M, RX 6700M ve RX 6600M hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

6e1e309e574a481c9aee8202f6e0d94f
Ömer Faruk Özdemir
Merhaba, ben Ömer Faruk Özdemir. 25 yaşındayım. Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitim görüyorum. Teknoloji tutkunuyum ve araştırmayı seviyorum. Mobil teknoloji, işlemci, veritabanı yönetim sistemleri, akıllı ev sistemleri ve robotik teknolojiler alanlarında kendimi geliştirdim. Okumayı, öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı kendime amaç edindim çünkü insanlar öğrendikçe gelişir. Hobilerim: Müzik yapmak, video çekmek, video düzenleme yapmak, araştırma yapmak.
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular