Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİAMD Ryzen Pro 5000G İşlemcilerin Teknik Özellikleri Sızdı!

AMD Ryzen Pro 5000G İşlemcilerin Teknik Özellikleri Sızdı!

AMD Ryzen Pro 5000G yardımımıza koşuyor! Ekran kartı bulamadığımız bu günlerde bir çok oyuncunun ortak çözümü APU sistem toplamak haline geldi. Yani kullanıcılar sistemlerini dizip, stoklar yenilenene kadar işlemcinin dahili grafik birimi ile günlük işlerini görebilme derdinde. APU denildiği zaman akla ilk gelen marka olan AMD, yeni nesil APU’larını tanıtmaya hazırlanıyor! Kullanıcıların merak ettiği nokta ise şu:

AMD, eski nesildeki başarılı APU’ların devamını getirebilecek mi?
0
Sizce AMD 3000 serisinde APU işlemciler ile gösterdiği performansı 5000 serisinde de tutturabilecek mi?x

5000G Serisi Teknik Özellikleri

Yazının başında da belirttiğimiz gibi AMD 5000 serisi işlemcilerin APU modellerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Peki bu kesinlik nereden mi geliyor? @momomo_us isimli bir Twitter kullanıcısının gerçekleştirdiği sızıntıya göre 5000G serisinin teknik özellikleri kesinleşmiş durumda.

Gerçekleşen sızıntılara göre silikon devi, bu nesilde 3 farklı APU model sunmayı planlıyor. Zen 3 mimarisi ile gelecek olan bu işlemcilerin dahili grafik birimleri ise yine Vega tabanlı olacak.

Şimdi lafı hiç uzatmadan sızan işlemcilerin teknik özelliklerine kabaca bir göz atalım:

amd 5000g apu ozellikleri modartpc

Karşımızda toplam 3 farklı işlemci mevcut. Bunlar; 5300G, 5600G, ve 5700G. Ancak hepsinin bir ortak özelliği mevcut. Bu da aynı Watt TDP değerleri. Bu listedeki bütün işlemciler 65W TDP değerine sahip, ki bu da teorik performanslarına göre oldukça iyi bir güç tüketimi.

AMD Ryzen 3 5300G Teknik Özellikleri

AMD’nin giriş seviyesi olarak yeni APU ailesine katacağı 5300G ile incelememize başlayalım. Temel frekansı 4.0 GHz olan bu işlemcinin 4.2 GHz Boost Clock frekansı mevcut. (AMD işlemcilerin çarpan kilidi açık olduğundan dolayı istediğiniz gibi overclock yapmakta özgürsünüz bu arada. 🙂 ) Ayrıca bu işlemcinin 4 çekirdek ve 8 izlekle geleceğini de belirtmemizde fayda var.

AMD Ryzen 3 5600G Teknik Özellikleri

Serinin orta segment APU’su olacak olan bu işlemcide ise işler bir hayli karışıyor. Kağıt üstündeki değerlere bakacak olursak, bu işlemciyi şu şekilde anlatmamız yanlış olmaz: “Adamlar gitmiş Ryzen 5 3600’ün içine dahili bir grafik birimi entegre etmiş, sonra da işlemciyi bir güzel overcloklamış!” Sonuç olarak Ryzen 5 3600 hala oldukça popüler bir işlemci. Bu nedenle yeni APU’lar arasından dikkatimizi en çok çeken 5600G oldu.

6 çekirdek ve 8 izlekle gelecek olan bu işlemcinin temel frekansı 3.9 GHz. Bununla birlikte Boost Clock frekansı ise 4.4 GHz. Yani kabaca bir bakacak olursak şunu söylememiz pekte yanlış olmaz: 5600G, 3600’e göre biraz daha iyi işlem gücü sunmasıyla beraber içinde bir de dahili grafik birimi barındıracak. (Ki bu oldukça güzel bir şey…)

AMD Ryzen 3 5700G Teknik Özellikleri

Sırada yeni AMD Ryzen Pro 5000G ailesinin amiral gemisi var. Temel frekansı 3.8 GHz olan bu işlemci, Boost Clock ile 4.6 GHz‘e kadar çıkabiliyor! Ayrıca işlemcinin 8 çekirdek ve 16 izlek ile geleceğini belirtmemizde fayda var.

Peki 5000G Serisi Tekli Satılacak Mı?

Eminiz ki bir çoğumuzun aklını aynı soru kurcalıyordur. 4000 serisi işlemciler hatırlayabileceğiniz üzere sadece OEM (Hazır) sistemler ile satışa sunulmuştu. Bu nedenle hepimizin aklına bu sorunun gelmesi oldukça doğal.

Artık işlemcilerinde sadece görüntü almaya yetecek kadar da olsa bir grafik birimi olmasını isteyen oldukça fazla AMD kullanıcısı var.
0
Sizce de AMD artık işlemcilerinin hepsine dahili bir grafik birimi eklemeli mi?x

Lafı daha fazla uzatmadan konumuza geri dönelim. Ne yazık ki gerçekleşen sızıntılara göre bu serinin kaderi de bir önceki seriyle aynı olacak gibi gözüküyor.

amd apu 5000 modartpc

Sonuç olarak  görünen o ki AMD’nin yeni APU’larına erişim yine pek mümkün olmayacak.


Peki siz AMD’nin APU’larının tekli olarak satılmasını ister miydiniz? AMD’nin işlemcilerinde dahili bir grafik bulundurmaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular