Ana SayfaMOBİLCEP TELEFONLARIApple'ın başı dertte! Qualcomm, NUVIA'nın Satın Alınmasını Tamamladı!

Apple’ın başı dertte! Qualcomm, NUVIA’nın Satın Alınmasını Tamamladı!

Qualcomm sonunda NUVIA‘yı 1.4 milyar Dolar’a satın almayı başardı. Bu durumun işlemci üretimindeki dengeleri değiştireceğini düşünüyoruz.

Qualcomm

 

Mobil işlemci dediğimiz zaman aklımıza Apple, Qualcomm, Huawei, Samsung ve MediaTek gibi üreticiler geliyor. Bu üreticilerin bazıları sadece kendisi kullanmak için işlemci üretirken bazıları bunun ticaretini yapıyor. Qualcomm, Snapdragon mobil işlemcilerinin büyük bölümünü Xiaomi, Oppo ve OnePlus gibi büyük markalara satıyor. Ancak Apple, ürettiği işlemcileri sadece kendi cihazlarında kullanıyor.

 

Qualcomm NUVIA

 

NUVIA neden bu kadar önemli?

NUVIA şirketi 2019 yılında kurulan yani yeni diyebileceğimiz bir şirket. İşlemci tasarlayan şirketin en büyük önemi ise kurucularından olan Gerard Williams III ve John Bruno‘nun daha önce Apple’de çalışmış olması. Apple’nin en güçlü işlemcileri ürettiği su götürmez bir gerçek. Apple işlemcilerinin günümüzdeki gücüne gelmesini sağlayan kişilerin başında da Gerard Williams III ve John Bruno geliyor.  Bu isimler Apple’den ayrıldıktan sonra Manu Gulati ile birlikte 2019 yılında San Francisco’da NUVIA‘yı kurdu.

Apple’nin A serisi işlemci yapısına hakim olan 2 isim (Gerard Williams III ve John Bruno) tarafından kurulan NUVIA‘yı, Qualcomm 1,4 milyar dolara satın aldı. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra NUVIA‘nın mühendisleri, projeleri ve kurucuları Qualcomm için çalışacak.

Yepyeni bir işlemci gelişiyor. Bu işlemciyi Qualcomm geliştiriyor ve geliştirme sürecinde uzun süre Apple’de çalışan isimler var. Her şey çok ilginç ve rekabetli olmaya başladı, bu durum son kullanıcının lehine olacaktır.

6e1e309e574a481c9aee8202f6e0d94f
Ömer Faruk Özdemir
Merhaba, ben Ömer Faruk Özdemir. 25 yaşındayım. Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitim görüyorum. Teknoloji tutkunuyum ve araştırmayı seviyorum. Mobil teknoloji, işlemci, veritabanı yönetim sistemleri, akıllı ev sistemleri ve robotik teknolojiler alanlarında kendimi geliştirdim. Okumayı, öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı kendime amaç edindim çünkü insanlar öğrendikçe gelişir. Hobilerim: Müzik yapmak, video çekmek, video düzenleme yapmak, araştırma yapmak.
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular