Ana SayfaHABERELEKTRONİK CİHAZLARASUS, CES 2020’de yapay zeka destekli uç bilişim uygulamaları için en yeni...

ASUS, CES 2020’de yapay zeka destekli uç bilişim uygulamaları için en yeni AIoT çözümlerini yanıttı

ÖNEMLİ NOKTALAR

·       AIoT için son derece küçük yapılı bir mini PC: Mini PC PN61T çok sayıda bağlantı seçeneğiyle birlikte 7/24 güvenilir çalışma için tasarlandı.

·       Yapay zeka destekli bilgi işlem için Tinker Edge serisi: Yapay zeka uygulamalarına hazır olan Tinker Edge serisi güç tasarruflu makine öğrenimi arayüzleri için dahili bir NPU’ya da sahip.

·       Yapay zeka destekli uç bilişim yeniliklerine hazır: ASUS AIoT çözümleri yapay zeka destekli tüketici robotlarından akıllı kameralara kadar birçok kullanım senaryosunu destekliyor. 

ASUS, CES 2020’de yapay zeka destekli uç bilişim uygulamaları için en yeni AIoT çözümlerini tanıttı. Yeni ürünler arasında Google Edge TPU’suna sahip Mini PC PN61T ve dahili nöral ağ hızlandırıcı işlemciye (NPU) sahip Tinker Edge serisi tek kartlı bilgisayarlar yer alıyor. AIoT uygulamalarına hazır yeni ürün serisi, yapay zeka özellikli tüketici robotları ve akıllı otomatlardan yapay zeka destekli video konferans ve kamera sistemlerine kadar birçok gerçek zamanlı yapay zeka uç bilişim uygulaması için tasarlandı.

PN61T modart

AIoT için son derece küçük yapılı bir mini PC

AIoT için geliştirilen ASUS Mini PC PN61T birçok farklı koşulda 7/24 güvenilir bir şekilde çalışması için testlerden geçirildi. Bu mini PC; Intel® Core i7 modellerine kadar işlemci seçenekleri ve dahili Google Edge TPU’nun yanı sıra, işlem verimini artırıp güç talebini azaltarak bağlantılı cihazlar ve akıllı uygulamalar geliştirmeyi kolaylaştıran bir makine öğrenimi hızlandırıcısı ile donatıldı. Ön kısımdaki çift mikrofon dizisi ses girişi desteği sağlarken tüketici sınıfı kızılötesi sensör de PN61T’de uzaktan kumanda uygulamalarını kullanma olanağı sunuyor. Sessiz soğutma fanı sayesinde ekstra gürültü yapmayan Mini PC PN61T, çeşitli yapay zeka uç bilişim kullanım senaryoları için mükemmel bir seçenek sunuyor.

Mini PC PN61T çok sayıda bağlantı noktasıyla kapsamlı ve yüksek hızlı bağlantı seçenekleri sağlıyor. Ön kısımda kolay erişilebilen USB 3.1 Gen2 Type-C girişleri, Micro SD kart okuyucu, hızlı şarj için bir adet USB Type-C girişi de dahil olmak üzere ek USB bağlantı noktaları yer alıyor. Arka bölümde ise bir adet HDMI girişi ve eski girişler, ek ekran veya ağ bağlantıları için kullanılabilen yapılandırılabilir bir giriş (COM, VGA, DisplayPort, Intel LAN ve Thunderbolt 3 seçilebilir) bulunuyor. Kullanışlı sürgü kasa tasarımı, çift depolama özelliği, kompakt ve üst üste yerleştirilebilir biçimiyle PN61T esneklik ve modüler bir kullanım deneyimi için tasarlandı.

Yapay zeka destekli bilgi işlem için Tinker Edge serisi

Tinker Edge serisi yapay zeka için hazır Tinker Edge T ve Tinker Edge R cihazlarından oluşuyor. Güçlü birer tek kartlı bilgisayar (SBC – Single Board Computer) olan bu küçük boyutlu ürünler, sınıf lideri performans, dayanıklılık ve geliştiriciler içn gelişmiş kullanıcı deneyimi sunuyor.  Tinker Edge serisi çok çekirdekli ARM® Cortex® işlemci, GPU ve multimedya işlemcisine (Tinker Edge R’de 4K’ya kadar destek) ek olarak GbE Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth ve GPIO pimleriyle küçük bir boyut üst düzey genişletme seçenekleri sunarak ideal bir IoT uç cihazı haline geliyor. Tinker Edge T’deki NXP i.MX 8M SoC ve Tinker Edge R’deki Rockchip RK3399 PRO her iki cihazı da yapay zekaya hazır duruma getiriyor. Cihazlardaki Edge TPU ise en uygun yapay zeka arayüzü için yüksek performans ve düşük güç tüketimi sağlıyor.

Tinker Edge serisi, nöral ağlar için optimize edilen NPU sayesinde bulut üzerindeki yapay zeka becerilerini yerel cihaza aktarmak ve bunu yaparken de veriyi yerel ve güvenli tutmak için ideal çözümler sunuyor. Her iki cihaz da gömülü uygulamaları hem çevrim içi hem de bağlantının kısıtlı olduğu yerlerde çevrim dışı çalıştırmak için gereken düşük güç tüketimi ihtiyacına yanıt veriyor. HDMI, MIPI-DSI, çift MIPI-CSI, USB 3 Type-C ve 40 pim GPIO gibi zengin giriş çıkışlar sayesinde genişletme seçenekleri artıyor. Geliştiriciler için kullanışlı özelliklerle donatılan Tinker Edge modelleri; OpenGL, Vulkan, OpenCL, OpenVX, TensorFlow Lite, AndroidNN ve Caffe gibi birçok API için destek sunan tamamen açık kaynaklı bir Kernel’e sahip.

Tinker Edge T modart

Yapay zeka destekli uç bilişim yeniliklerine hazır

ASUS; Mini PC PN61T, Tinker Edge T ve Tinker Edge R modellerini kullanarak gerçekleştirdiği yapay zeka destekli uç bilişim uygulamalarını 6-9 Ocak 2020 tarihleri arasında Las Vegas’taki ASUS CES 2020 gösterim alanlarında tanıtacak. ASUS AIoT ürünleri kullanılarak geliştirilen yapay zeka özellikli tüketici robotu, video konferans sistemi, otomat ve akıllı kameranın da yer aldığı çeşitli yapay zeka uç bilişim kullanım senaryoları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 

Mini PC PN61T

 

İşlemci

Intel® CoreTM i7-8565U / i5-8265U / i3-8145U / Celeron® 4305U İşlemci

Hızlandırıcı

Google Edge TPU makine öğrenimi hızlandırıcı eş işlemci

Bellek

2 x SO-DIMM , DDR4-2400 MHz bellek (32 GB’a kadar)

Depolama

1 x M.2 2280, SATA ve PCIe için, 128G/256G SSD

*NVMe desteği

LAN

Intel® LAN, 10/100/1000 Mbps

Öne Giriş Çıkışlar

1 x USB 3.1 Gen2 Type-C

(Battery Charging 1.2 desteği)

1 x USB 3.1 Gen1

1 x IR alıcısı

1 x Ses Jakı

(Hat girişi/ Mikrofon girişi/ Kulaklık çıkışı)

2 x Mikrofon dizisi

1 x 4’ü 1 arada kart okuyucu

Yan Giriş Çıkışlar

1 x Kensington Kilit yuvası

Arka Giriş Çıkışlar

1 x USB 3.1 Gen1 Type-C

(DisplayPort 1.2, PD güç girişi* desteği)

2 x USB 3.1 Gen1

1 x HDMI

1 x Yapılandırılabilir giriş

(seçenekler: COM, VGA, DisplayPort, Intel LAN, Thunderbolt 3)

1 x RJ45 LAN

1 x DC girişi

Boyutlar

115 x 115 x 49 mm (0,62 L)

 

 

 

Tinker Edge T

 

İşlemci

NXP i.MX 8M

4x ARM Cortex-A53 @ 1.5GHz

GPU

GC7000 Lite @ 1GHz

Nöral İşlemci

Google Edge TPU

Görüntü

1 x HDMI

1 x MIPI DSI (4 hat)

Bellek boyutu

1GB

Depolama

8GB eMMC

Bağlantı Seçenekleri

GbE LAN

802.11ac ve BT 4.1

Ses

1 x 3,5 mm ses jakı

USB

2 x USB 3.1 Gen1

Kamera arayüzü

2 x MIPI CSI-2 (4 hat)

Giriş Çıkış Başlıkları/Bağlantı Noktaları

1 x 40 pim başlıkta şunlar bulunur:

– GPIO pimleri

– SPI veri yolu

– I2C veri yolu

– UART

– PWM

– PCM/I2S

– 5 V güç pimleri

– 3,3 V güç pimleri

– Topraklama pimleri

1 x Uzatma başlıkları

1 x Güç açma başlığı

1 x Reset Başlığı

1 x Type-C OTG bağlantı noktası

Güç Bağlantısı

DC güç girişi

İşletim Sistemi Desteği

Debian 9

Boyutlar

85 x 56 mm
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular