Ana SayfaOYUNKONSOLCyberpunk 2077'nin Konsol Görüntülerinin Gizlendiği İtiraf Edildi!

Cyberpunk 2077’nin Konsol Görüntülerinin Gizlendiği İtiraf Edildi!

Şimdiye kadarki en iddialı oyunlarının lansmanını kutlamak yerine, özürden özüre koşan CDPR’ın Cyberpunk 2077 oyununun konsol versiyonu, korkunç kaplama bozulmaları, ortaya çıkmayan bulanık dokular ve tonlarca aksaklıkla korkunç bir şekle sahip. CDPR şimdi PS4 ve Xbox One sürümlerini ihmal ettiklerini ve daha da kötüsü, kötü optimizasyonların kanıtlarını halktan isteyerek sakladıklarını itiraf ediyor.

Sebep? CD Projekt RED, PS4 ve Xbox One sürümüyle tam anlamıyla bitmedikleri için konsollardaki görüntüleri göstermedi. Bu, oyunun gösteriş yapmak için yeterince iyi olmadığı anlamına geliyor. Peki neden satışa sunuldu?

‘Aslında konsol görüntülerini gösterdik, ancak son nesil konsollarda hiç göstermedik. Bunun nedeni, oyunu son dakikaya kadar son nesil konsollarda güncelliyor olmamız ve zamanında başaracağımızı düşünmemizdi.’ CDPR kurucu ortağı Marcin Iwinski’nin bir yatırımcı toplantısında sarfettiği sözler.

Aşağıdan yukarıya doğru çalışmak yerine, CDPR yukarıdan aşağıya doğru çalıştı. PC, PS5 ve Xbox Series X/S en önemli önceliklerdi. CDPR, oyunun bu platformlarda en iyi şekilde oynanmasını ve görünmesini istedi. CP2077, PC’de çılgın performanslara, PS5’te 60FPS’e kadar çıkabilse de PS4’te oyun 15FPS’e kadar düşebiliyor.

Bu şaşırtıcı bir iş taktiği. PS4 ve Xbox One, oyun pazarının çoğunu kaplayan devasa bir kurulum tabanı oluşturmak için 7 yıl geçirdi. Bu nesil, PS4’ün 113,8 milyon satışından ve Xbox One’ın 40 milyondan fazla satışından oluşan, toplamda 150 milyondan oluşan bir satış pazarı.

CD Projekt Red Neden Bu Kadar Fazla Oyuncuyu İhmal Etsin ki?
Cevap çok basit: Şirket, bitmemiş bir ürün piyasaya sürerek bu platformlar üzerinden para kazanmaya çalıştı.

CDPR CFO’su Piotr Nielubowicz, konsol satışlarının lansman sonrası yükseldiğini söyleyerek bunu pekiştiriyor gibi görünüyor. Yani düşündükleri şey, oyunu konsollarda yayınlayıp daha sonra düzeltmekti, ancak bu onları oyuncuların öfkesinden koruyamadı.

CFO, görüşmede ‘Doğal olarak, PC oyuncuları genellikle ön sipariş cephesinde daha aktif olduklarından ve daha sonra konsollar için piyasaya sürüldükten sonra oyunlar daha stabil hale geldiğinden, ön sipariş kampanyasında PC’nin daha büyük bir paya sahip olmasını beklerdik’ dedi.

Stüdyo, 3,28 milyonu PS4 ve 8 milyonu Xbox One olan ön siparişe sahip olmakla övündü. Cyberpunk 2077, daha piyasaya çıkmadan önce tüm geliştirme maliyetini telafi etti. Konsol oyuncularını bu denli ihmal eden CDPR’ın imajına aldığı bu darbeyi hak ettiğini düşünen büyük bir topluluk oluştu haliyle.

Açıkçası, insanlar lansman sonrası fark edeceklerdi. Bu kadar büyük bir oyunda böyle bir şeyi saklayamazsınız. Söylentiler hızlı yayılır, ancak oyuncular için artık çok geçti. CD Projekt RED ön siparişlerini zaten çok önceden almıştı.

Ancak CD Projekt Red’in de pek fazla bir seçeneği kalmamıştı, yapabileceği üç şey vardı ve hepsinin sonucu kötü bitiyordu…

CDPR Neler Yapabilirdi?

  1. Oyunu tüm platformlar için ertele, oyuncuları kızdır.
  2. Oyunu sadece PC için yayınla, konsolu ertele, ve konsol oyuncularını kızdır.
  3. Oyunu daha fazla ertelemek ve sadece bir platforma çıkartmak yerine erteleme, tüm platformlara çıkart, kötü optimizasyonun sonuçları ile yüzleş, ve iade al.

Kendisini bu denli büyük bir yapımın altından kaldıramayan CDPR’ın çok fazla seçeneği kalmamıştı. Beklentiler çok yüksekti ve oyuncular kızmaya başlamıştı, bu yüzden oyunu yayınlamak zorunda kaldılar ve kaçınılmaz sonu yaşadılar. Kızgın oyuncular, iadeler, şirketin düşen imajı…

Ancak CDPR ‘Tamamdır, hepsi bu kadar. Dağılabilirsiniz.’ demek yerine oyunu tüm platformlarda iyileştireceğini garantiledi, ve oyunların Şubat ayı gibi nihai formuna kavuşacaklarını söyledi. Bu güncellemelerin ertelenip ertelenmeyeceğini yine hep beraber göreceğiz.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular