Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİDDR5 RAM'lerin Üretimi Çin'de Başladı!

DDR5 RAM’lerin Üretimi Çin’de Başladı!

Geçtiğimiz günlerde farklı markalar, DDR5 RAM belleklerileri hakkında farklı açıklamalar yapmıştı. Ancak bu sefer işler farklı. Artık olayın “Şöyle olacak.” “Böyle iyi olacak.” noktasını geçmiş bulunuyoruz. DDR5 RAM modüllerinin üretimine Çin’de başlandı bile!


MyDrivers sitesinin yaptığı bir habere göre Çin’in en büyük bellek üreticilerinden birisi olan Jiahe Jinwei, kendi tesislerinde DDR5 RAM’leri seri üretime geçirdiklerini doğruladı.

Özellikle belirtmemiz gerekiyor ki bahsi geçen bu şirket aynı zamanda Guangwei ve Asgard isimli bellek şirketlerinin de sahibi. Bu bilgi neden mi bu kadar önemli? Geçtiğimiz günlerde bu iki şirkette 128 GB boyutundaki 4800 MHz frekansında çalışan RAM’lerini tanıtmıştı. Artık DDR5 teknolojisinin 1 sene içinde hayatımıza gireceği kesinleşmiş oldu. Ayrıca unutmadan, üreticinin Micron’a ait mikrodevreleri kullandığını da ekleyelim.

Micron DDR5 memory modartpc

DDR5 Ne Zaman Çıkacak?

Intel geçtiğimiz günlerde Alder Lake-S ve Raptor Lake-S hakkında detayları içeren bir bildirge yayınlamıştı. Bu bildirgede ise Intel’in 12. ve 13. nesilde LGA-1700‘e geçerek DDR5 desteğini sunacağını belirtmişlerdi. Bu da demek oluyor ki DDR5 çok yakında hayatımıza girecek!

Micron DDR5 ram modartpc

AMD DDR5 RAM Teknolojisine Hazır Mı?

Peki AMD tarafında ne olacak? Yıllardır değişmeyen AM4 soketi değişecek mi? Evet, değişecek. Başka bir deyişle, değiştirmek zorunda kalacak. AMD yeni teknolojileri CPU paketine sığdırmak adına, ve yanlış montajların önüne geçmek için yılların emektar soketini bırakıp AM5‘e geçecek. AM4‘e vedamız yakındır!

Son Sözler

Son olarak söylenmesi gereken şeyleri söyleyelim, ve yazımızı bitirelim. DDR5 RAM’ler ile tanışmamıza sadece 1 sene kalmış ve sayılı günler çabuk geçer demişler. 12. nesil Intel, ve 6. nesil AMD işlemcilerin DDR5 destekleyeceğini bildiğimiz için, tek yapmamız gereken beklemek, ve performans farkına tanık olmak!


Sizce DDR5, sistemlerin performanslarını beklendiği kadar arttıracak mı, yoksa sadece beklentilerimizi boşa mı çıkartacak? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular