Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİDDR5 RAM'lerin Çıkış Tarihi Doğrulandı!

DDR5 RAM’lerin Çıkış Tarihi Doğrulandı!

DDR4’ün tarihe karışması için geri sayım başladı! DDR5 standardını benimsemek için can atan TeamGroup, ‘Elite’ adı altında çıkacak olan DDR5 bellek modüllerinin 2021 yılının 2. yarısından sonra tanıtılacağını doğruladı. Ayrıca TeamGroup bizlere Intel ve AMD’nin önümüzdeki yıllar için neler planladıkları hakkında bir kaç ipucu vermiş olabilir.

TeamGroup: ‘TeamGroup, DDR5 pazarında lider olmak için 2020’de bolca hazırlıklar yaptı ve sürümlerini en büyük iki CPU üreticisi olan Intel ve AMD’nin DDR5 platformlarıyla koordine edecek. Şirketin DDR5 belleğinin 2021’in 3. çeyreği kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.’

Intel’in yeni çıkacak işlemci serisi Rocket Lake-S’in (11. Nesil) DDR4 standardına bağlı kalacağını, ve maksimum 8 çekirdek 16 izlek ile geleceğini, yeni bir chipset olan Z590 ile geleceğini, ve PCIe 4.0 desteğini sunacağını zaten biliyoruz. Bu da demek oluyor ki Intel’in DDR5 RAM’lere destek sunması için en az 1 nesil daha geçmesi gerekiyor: Alder Lake! Sizlere bunun haberini çok önceden vermiştik. Haberi okumak için tıklayınız. 

Resmi olarak onaylanmasa da, Intel’in hibrit Alder Lake işlemcilerinin DDR5 desteğini benimsemeleri bekleniyordu ve TeamGroup’un açıklaması da bu fikri pekiştiriyor. Bu arada AMD, yeni bir yonga seti olmadan ilk Zen 3 ürünlerini (Ryzen 5000 serisi) piyasaya sürdü, ancak önümüzdeki yıl Zen 4’ün lansmanı büyük olasılıkla DDR5’in desteklenmesi ile beraber duyurulabilir.

Bir başka ipucu da TeamGroup’un markalaşmasıdır. Veri merkezi ürünleri normalde belleğe ve depolama donanımına eklenen ‘Elite’ gibi adlara sahip değildir, bu nedenle buradaki varsayım, TeamGroup’un oluşturacağı yeni bir markaya gönderme yaptığıdır. Böylece bu 1.1V’de çalışan bellek standardı (DDR4 1.2V ile çalışıyordu.) TeamGroup’un yeni markası olacak olan Elite ile piyasaya çıkacak.

Workstation’lar için de DDR5 RAM’ler çoktan hazırlanmış gibi görünüyor. TeamGroup serverlar ve workstation’larda tercih edilen ECC RAM’lere de dikkat çekti.
TeamGroup: ‘ECC destekli DDR4 RAM’ler, hata düzeltme kodlarının çalışması için PCB’ye entegre bir çip gerektiriyor. Ancak DDR5 ECC RAM’lerde olay çok farklı. Doğrudan RAM’in kendi DIE’sinde bulunacak olan çip, veri trafiğini azaltarak sistemi daha az meşgul edecek ve çok daha kararlı çalışacak.’

DDR5, hız ve bant genişliği açısından DDR4’ün tepede kaldığı yerden devam edecek. DDR4’ün son performansında ve DDR5’in en alt performansında bir miktar örtüşme olabilir, ancak DDR5’in daha yüksek hızlara çıkabileceği aşikar. Bütün bu gelişmelerin gerçek kullanımlarda nasıl fark yaratacağını hep beraber göreceğiz.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular