Ana SayfaHABEROTOMOTİVElon Musk'un Elektrikli Tır'ı 'Tesla Semi' Görücüye Çıktı

Elon Musk’un Elektrikli Tır’ı ‘Tesla Semi’ Görücüye Çıktı

Elon Musk’un Elektrikli Tır’ı ‘Tesla Semi’ görücüye çıktı.

Geçtiğimiz günler de ülkemize gelen Elon Musk yeni araçlarından Tesla Semi’yi tanıttı.
Elon Musk, katıldığı Vancouver’da katıldığı TED konferans’ta Tesla Semi Tır’ı hakkında bilgiler paylaştı. Musk’un paylaştığı bilgiye göre günümüz araçları değil de spor araba kullanmak kadar keyifli bir sürüş sunan Tesla Semi, uzun yollar da sürücü olmak yerine kokpit’e geçmeden oto pilot özelliği ile sürücülere daha fazla önem ve günümüz çağına uyum sağlamak amacıyla yeni araç’ı hakkın da bu bilgileri paylaştı.

Tesla, Roadster spor otomobilinin tamamen yeni bir versiyonunu ortaya koydu. Bu spor otomobil, 1,9 saniyede bir durmadan 60 mil hızla geçebiliyor; bu rakam şimdiye kadarki en hızlı hızlanan üretim otomobilini oluşturuyor

tesla semi

Tesla, CEO’su Elon Musk’un beş saniyede boş bir römork ile sıfırdan 60’a gidebileceğini söyleyen yeni yarı-kamyonunu açıklamasının ardından. Bu genellikle lüks sedanlarla ilişkili bir figür, büyük tır’lar değil. Musk’a göre, tam bir yük ile, bu yeni üretim’i olacak Tır’ın dizel motorlu forkliftten çok daha hızlı durmadan 20 saniyede bu hıza ulaşabileceğini açıkladı.

Ancak, kamyonun hızı hakkında konuştuktan sonra Musk, hızını belirtti. Yetkili, karayolu hızlarında tam yük ile 500 mil yola çıkabileceğini söyledi.
Yani arkadaşlar 500 mil kaç km derseniz 804 km civarın da…

Musk, çoğu sürücülük rotasının iki katından daha fazla mesafededir, bir şoförün şarj etmeden önce bir tur yapmasına izin verir. 300 millik bir sürümü de mevcut olacak.

Fakat kamyon şoförlerinin hala çekinceleri olabilir.

Musk’un kamyon parkurlarının tipik uzunluğu konusunda haklı olup olmadığına bakılmaksızın, 500 km’lik mesafe dizel kamyonların seyahat edebileceğinden çok daha azdır. Dizel yakıt tankları, pillerin şarj edilmesinden çok daha hızlı doldurulabilir.
Roadster’da 620 mil ve saatte 250 milin üzerinde bir üst hız olacak. Bu, en azından, 3 milyon dolarlık Bugatti Chiron’ın saatte 261 mil hızında bir üst hızına ulaşabilirdi.

Tesla, Roadster’ın durma noktasından 8,8 saniyede çeyrek mil ilerleyebileceğini söyledi. Karşılaştırma için, 840 beygir gücü Dodge Challenger Demon , yarış için özel olarak tasarlanmış tek kişilik bir araba, sadece 10 saniyenin altında durabilir.
Tesla’nın 2012’de üretimden çıkarılan ilk modeli olan Roadster’ın önceki versiyonunun aksine, bu tır’ın dört koltuğu olacak.

Tesla, yarı sürücü sistemlerinin 1 milyon kilometre boyunca sürmesi garantisi verildiğini belirtti. Tesla’nın maliyetinin düşük olması sayesinde, alıcılar ek maliyeti sadece iki yıl içinde geri ödemesi gerektiği konusunda bilgi verdi.
Peki bu Tesla Semi’de şöförler nasıl kullanım sağlayacak ?
Arkadaşlar Tesla’nın verdiği bilgiye göre sürücüler sol veya sağ tarafta değil orta’da oturacağını söyledi.
Ve bu bilginin yanı sıra şu bilgiyi de verdi, Her iki tarafı geniş bir dokunmatik ekranla Semi’nin kullanabileceklerini söyledi.
Tesla, büyük bir dizel motor olmadan, diğer tırlara göre daha geniş bir kabine sahip olacağını belirtti.
Tır, veya kamyon ayrıca Tesla’nın yarı özerk yani bağımsız sürüş sisteminin, Auto Pilot (Otomatik Sürücü)’nün geliştirilmiş bir sürüme sahip olacağını belirtti.
Peki Tesla Semi’nin fiyatı nedir?
Bu konu hakkın da henüz Musk bir bilgi vermedi verdiği zaman sizlerle paylaşacağız.
Ama mevcut olarak websitelerin de Roadster 200.000 $ ‘a mal olacak ve bir tane ayırmak için 50.000 $ depozito gerekmektedir.

Haberin detayları bu kadar arkadaşlar emeğimize saygı olarak paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz..

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular