Fiyat Performans Canavarı – Gigabyte 480 GB SSD İncelemesi

0
72

Gigabyte 480GB UD SSD

429₺
9.3

PERFORMANS

9.4/10

TASARIM

8.6/10

SAĞLAMLIK

9.6/10

FİYAT

9.6/10

Artıları

  • Uygun fiyat
  • Yüksek okuma hızı

Eksileri

  • Düşük yazma hızı

Fiyat Performans Canavarı – Gigabyte 480 GB SSD İncelemesi

Gigabyte markası gün geçtikçe büyümeye başlıyor ve her geçen gün yeni ürünlerle karşımıza çıkıyor. Oyuncu ekipmanlarıyla beraber ürettiği RGB bellekleri ise Dünya çapında ilgi görmüş durumdadır. Bunun üzerine Gigabyte firması bir de SSD üretelim ama öyle bir kaç farklı model olmasın demiş ve standart 2.5″ lik SSD‘lerle beraber bir de M.2 SSD‘lere el atmış durumdalar.

Bu yazımızda fiyat performans canavarı olarak adlandırdığımız yani uygun fiyatlı ama tam bir performans canavarı olan Gigabyte 480 GB‘lık SSD‘sini sizler için inceliyoruz.
Tabiki de bunun 120 GB ve 240 GB‘lık modelleri de mevcut. 2.5″ lik boyutlarda bir de bunun üst seviyesi olan bir modeli var. UD PRO şeklinde adlandırılmış bu modeli de yakın bir zamanda Türkiye’ye gelecektir. Ayrıca bunların dışında da M.2 SSD modelerini de üretmiş durumdalar fakat bunların içinde en dikkat çeken modeli ise Gigabyte anakartlarınızın M.2 Slotları ile uyumlu dahili RGB ledli ve soğutuculu bir yapıda satışa sunulan AORUS RGB M.2 SSD‘sidir. Gerçekten Dünya’ da bir ilk diyebiliriz. Bütün bu ürün çeşitleri ülkemizde de satışa sunuluyor olacak ve bizler de sizler için bu ürünleri incelemiş olacağız.

Gigabyte‘ın giriş seviyesi olan 480 GB‘lık SSD‘si mavi renkte şık bir kutu içerisinde geliyor. Hemen arka yüzünde gerekli detaylar farklı dil seçenekleriyle yazılmış olduğunu görüyoruz. Kutuyu açtığımız zaman; SSD plastik bir korumanın içine konumlandırılmış.

SSD’nin ön ve arka kısımları plastik bir malzemeden yapılmış ve üst tarafında “GIGABYTE SOLID STATE DRIVE” yazısı yer alıyor. Her türlü montaja destek vermesi açısından hem SSD‘mizin yan taraflarında 4 adet ve alt kısımlarında 4 adet yani toplamda 8 adet vida yuvasına yer verilmiş. SSD‘miz standart 2.5″ boyutundadır. SSD‘mizin arka tarafında standart 2 adet bağlantı yer almıştır ve bunlar 1 adet 5 pinli SATA power yuvasıdır ve diğeri de SATA 6Gb/sn veri bağlantı yuvasıdır.

Benchmark Testleri

SSD‘mizi sizler için 3 farklı programla test ettik. Atto Disk Benchmark, Crystal Disk Benchmark ve AS SSD Benchmark. Bunlar sentetik testler olduğundan dolayı daha detaylı bir değer görmek adına 3 farklı programa yer verdik. Yapılan testlerde okuma/yazma ve IOPS değerlerine yer vereceğiz. Ayrıca bir de gerçek dünya değerlerine yer vereceğiz. Gerçek dünya derken bilmeyenler için açıklıyalım; günlük Windows üzerinde yaptığınız işlemlerde aldığınız değerleri sizlere canlı olarak sunmaktır. Sentetik teslere güvenmeyenler için gerçek dünya (Real World) testlerimizde mevcut olacaktır.

Şimdi dilerseniz ilk testimize Crystal Disk Benchmark ile başlayalım. Öncelikle Gigabyte’ın 480 GB SSD’sinde 550 MB/sn Okuma ve 480 MB/sn Yazma hızı olduğunu belirtelim. Ama Crystal Disk Mark testine baktığımızda 543.8 MB/sn Okuma ve 516.4 MB/sn Yazma hızına sahip olduğunu görüyoruz. Bu fiyatlarda satılan diğer SSD‘ler arasında Gigabyte 480 GB SSD’sinin sahip olduğu okuma/yazma hızının diğer SSD’lere rakip olduğunu söyleyebiliriz.

 

Sıradaki testimizi Atto Disk Benchmark ile yapıyoruz. Testi başlattığımızda Gigabyte’ın 480 GB’lık SSD’sinin 500 MB/sn lik bir okuma/yazma hızına ulaştığını görüyoruz ve test sonucunda ise SSD’nin 538 MB/sn Okuma ve 522 MB/sn Yazma oranı sunarak Crystal Disk Mark’ taki değerler le hemen hemen aynı değerleri verdiğini görüyoruz. Ama burada ki ince detay ise bu performansı stabil ve devamlı bir şekilde sizlere sunması ve bu program ile bunu görebiliyoruz.

Son olarak AS SSD Benchmark yazılımı ile test ettiğimizde ise 510 MB/sn Okuma 478 MB/sn Yazma değerini aldık. Bu değerler ise Gigabyte‘ın sunduğu oranlara biraz daha yakın durumdadır.
Okuma ve Yazma testlerinde aldığımız değerler Gigabyte‘ın sizlere sunduğu değerlerin biraz daha üstünde değerler verdiğini gözlemlediğimiz bu test sonuçlarından sonra gerçek dünya test sonuçları sizler için daha önemli olabilir. Bu teste geçmeden önce hızlıca sentetik testlerle IOPS değerlerine bir göz atalım.


Crystal Disk Mark
yazılımımızdaki gerçek dünya IOPS testinde rastgele okumada 75.000 IOPS, rastgele yazmada ise 70.000 IOPS değerini vermişti, AS SSD Benchmark yazılımında ise okumada 73.500 IOPS ve yazmada 90.400 IOPS değerini sundu. Yani yazma oranını oldukça fazla vermiş durumda bu sebeple Atto Disk Benchmark yazılımına geçiyoruz. Atto Disk testimizde okumada 63.000 IOPS ve yazmada 60.000 IOPS değeri aldığını gözlemledik. Bunun da kutu üzerinde yazan değerden biraz düşük seviyede çıkmış olduğunu gözlemledik. O yüzden Atto Disk testindeki IOPS değerini çok baz almıyoruz. Ve son olarak Crystal Disk Mark‘ta aldığımız değerlere bakalım. Okumada 73.000 IOPS ve yazmada 70.000 IOPS değerinde olduğunu görüyoruz. Bu değer ise AS SSD Benchmark programında yaptığımız değer ile okumada neredeyse birebir aynı ama kutu üzerinde yazan değerlerden birazcık daha az değerlerde olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdi ise gerçek dünya (Real World) testlerine geçelim. SSD’miz ile veri alıp kopyalama oranında alacağımız Okuma/Yazma hızlarına bakacağız. diskimizin Okuma/Yazma oranlarını değerlendirmek için aktarım yapacağımız dosyaların ise yine bir SSD’de bulunmasına özen gösterdik. Standart bir HDD’den veri kopyalama yaptığımız zaman bu Okuma/Yazma değerlerini zaten alamayız. İlk olarak okuma oranını görmemiz amaçlı 10 GB‘lık bir dosyayı Gigabyte SSD’mizin içerisine aktarıyoruz ve sabit hızlarda 480 MB/sn okuma oranına ulaştığını görüyoruz ve stabil bir çizgide bu değeri size sunduğunu görebilirsiniz. Diskinizin 480 MB/sn Okuma oranını sunduğunu kanıtlıyor bizlere.

Şimdi dilerseniz birde yazma oranına bakalım. Gigabyte SSD‘mizin içerisindeki yaklaşık 30 GB‘lık .iso dosyasını kopyalayıp masaüstüne yapıştırarak yazma hızına bakalım.

420MB/sn ~ 440 MB/sn oranlarda işlemi hızlıca tamamlayabiliyor. Yani sonuç olarak gerçek dünya testinde 480 MB/sn Okuma ve 440 MB/sn Yazma hızlarını bizlere rahat bir şekilde sağlıyor. Unutmadan söyleyelim diskimiz dolu kapasitede sıralı Okuma/Yazma testini yapalım hızlıca. 480 GB’lık SSD’mizi Windows işletim sisteminiz 447 GB olarak görüyor. SSD‘mizin %90‘ nını doldurduğumuzda yani 447 GB‘ lık alanın 404GB‘lık kısmını doldurduğumuzda ve Crystal Disk Mark ile test ettiğimizde 547 MB/sn Okuma ve 520 MB/sn Yazma oranını sunarak bu diskimizin her koşulda aynı Okuma/Yazma oranına sahip olduğunu gözlemledik.

Genel bir değerlendirme yapmamız gerekirse şahsen Okuma/Yazma performansları gerçeklik dünya testlerine göre kıyasladığımızda bence olması gerektiği seviyede. Zaten çoğu SSD’ nin kutu üzerinde yazan değerleri ile gerçeklik dünya testlerinde yazan değerler birbirinden farklıdır. Bu her marka SSD için geçerlidir. İster Gigabyte olsun, ister Corsair olsun, ister Samsung olsun, ister başka marka olsun hepsinde sentetik testler ile gerçek dünya testleri birbirinden farklı değerler gösterir.

Gigabyte 480 GB SSD‘si fiyatı konusunda ise rakiplerine göre daha uygun bir fiyattan satılıyor. Bu sebepten dolayı yurt dışında yapılan testlerde 2019’ un fiyat performans ürünleri arasında gösteriliyor ve gerçekten yaptığımız testlerde sizlerin görebileceği üzere tam bir fiyat performans canavarı diyebiliriz. Windows yada oyunlarda hızlı açılış sağlamasına değinmemize bile gerek yok. Artık SSD’lerin ne kadar perfomanslı olduğunu hepinizin bildiğini düşünüyoruz. Çin malı SSD‘lere para verip alacağınıza Gigabyte’ın 480 GB‘lık fiyat performans canavarı olan ve kaliteli olan SSD‘sini almanızı tavsiye ediyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here