Ana SayfaHABERGÜNDEMDev Şirkete Yine Ceza! Google Para Cezası Ödeyecek

Dev Şirkete Yine Ceza! Google Para Cezası Ödeyecek

İnternet özelinde en değerli isimlerden olan Google para cezası ödeyecek. Firmanın reklam uygulamaları ile ilişkili olarak yapılan incelemede haksız rekabete yol açtığına kanaaat getirildi. Bu nedenle alınan kararda firmaya önümüzdeki süreç içerisinde 220 Milyon Euro para cezası ödetilecek.

Fransa Rekabet Kurumu: Google Para Cezası Ödeyecek

İnternette yer alan içeriklerin ana akımını Google belirlemektedir. Öyleki firmaların içerik ağları ve reklam stratejileri de Google’ın analizlerine göre şekillenmektedir. Nitekim firma geniş çaplı bir ağa sahip olmakla da bazı ek özellikleri kullanıcılarına sunmaktadır. Özellikle satış odaklı hizmet sunan firmalar Google Ads Manager, Google ADSense gibi servisler üzerinde faaliyet göstermektedir.

google adx cezasi 8621
AdX verileri sebebiyle Google para cezası ödeyecek.

Yapılan son incelemelerde ise Google’ın AdX servisi üzerinden haksız rekabete yol açtığı tespit edildi. Özellikle reklam yayınlama platformları arasındaki rekabet bu konuda mercek altına alındı. Firmalar şirketlerin reklam yayınlama taleplerini kendi yayıncı ağları ile karşılamaktalar. Nitekim bu konuda hizmet veren pek çok firma aynı zamanda Google ile de çalışmaktadır. Ancak Fransa Rekabet Kurumu tarafından yapılan incelemelerde Google, kendi reklam servislerini diğer servisler zarar görecek şekilde öne çıkarmış durumda.

Konuyla ilgili açıklama yapan Fransız “Autorité de la concurrence (Rekabet Kurumu)”, teknoloji devine uygulanacak cezanın emsal olacağını bildirdi. Temsilci Isabelle de Silva “İnternette yer alan reklam stratejilerinin çeşitli süreçlere tabi olduğu bilinmekteydi. Ancak bu iş akışı içerisinde yapay zeka uygulamaları ile birlikte reklamcılık bütün firmalar için incelenmeli ve denetlenmelidir.” dedi.

google para cezasi 8621
Fransız Rekabet Kurumu Google’a para cezası verdi.

Firmaların Reklam Teklifleri İfşa Edildi

Google servisleri üzerinde yer alan reklam çalışmalarında reklam fiyat teklifleri yer almaktadır. Özellikle AdX (AD Exchange) servisleri, yüksek ziyaretçi kapasitesine sahip internet sitelerine sunulmaktadır. Burada yer alan reklamlar ise doğrudan yayıncı ve reklam veren arasında yapılan anlaşmalar ile sağlanmaktadır. Google’ın sunduğu hizmetlere bakıldığında ise firmanın ADS Manager üzerinden teklif verilerinin erişebilir bir şekilde paylaşıldığı ortaya çıktı. Özellikle satış amacıyla hazırlanan reklam stratejilerinde önemli görülen bu reklam fiyat verileri, reklam servisleri arasındaki rekabette haksızlık oluşturmaktaydı.

Bir önceki yazımız olan AMD En Güçlü Mobil Grafik Kartlarını Tanıttı! yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca daha fazla güncel içerik için Haber kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

4bcb1f062cabfeebebd85a3cb12c7d8f
Battal Hasan Yılmazhttps://www.modartpc.com/
Merhaba, ben Battal Yılmaz. 25 Yaşımdayım ve Tıp Fakültesi öğrencisiyim. Aktif olarak sürdürdüğüm yazarlık çalışmalarımı artık ModArtPC bünyesinde devam ettirmekteyim.
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular