Ana SayfaMOBİLCEP TELEFONLARIHuawei İşlemcilerin Arkasında Gizlenen Başarı Sırrı

Huawei İşlemcilerin Arkasında Gizlenen Başarı Sırrı

Bu makalede sizlerle Huawei‘nin Kirin işlemcilerini derinden inceleyeceğiz. Aynı çekirdek tasarımını kullanan rakiplerinden daha güçlü olmasının sebebini araştıracağız. Huawei ne yapıyor da bu kadar güçlü işlemciler üretebiliyor, bunu göreceğiz.

Huawei her zaman bir sene önceki çekirdek tasarımlarını kullanıyor. “Bu ne demek yani?” diyorsanız buyurun açıklayalım. 2020 yılında çıkan Kirin 990 işlemcisinde Cortex-A76 çekirdek tasarımı kullanılıyor. Bu çekirdek tasarımı aynı zamanda 2019 yılında çıkan Snapdragon 855 işlemcisinde de kullanılıyor. Yani arada 1 yıl var, ancak işlemci performanslarına baktığımız zaman 1 yılın neler kattığını açıkça görebiliyoruz. Snapdragon 855‘in Geekbench tekli-çoklu çekirdek skorları 670-2530 puan. Aynı çekirdek tasarımını kullanan Kirin 990‘ın Geekbench tekli-çoklu çekirdek skorları ise 755-2840 puan.

mate 40 pro modartpc

Benzer farklar ARM Cortex-A77 kullanan Kirin ve Snapdragon işlemciler arasında da var. Şimdi Qualcomm Snapdragon 865 ile Kirin 9000 işlemcilerini karşılaştıralım. İki işlemci de ARM Cortex-A77 çekirdek tasarımlarını kullanıyor, ancak Huawei çok daha yüksek performans veriyor. Bunun sebebi ise, işlemcinin rakibine kıyasla daha yüksek frekanslarda çalışması. Performanstaki artışa rağmen pil tüketiminin de daha az olması Huawei’nin başka bir artısı. Snapdragon 865 işlemcisi Geekbench tekli-çoklu çekirdek skorları 890-3200 puan. Aynı çekirdek tasarımını kullanan Kirin 9000 işlemcisinin Geekbench tekli-çoklu çekirdek skorları 1020-3700 puan.

Yani Huawei, bir sonraki işlemcisinde ARM Cortex-X1 ve ARM Cortex-A78 çekirdek tasarımlarını kullanırsa, şu anki Qualcomm Snapdragon 888 işlemcisine kıyasla yaklaşık %13-15 kadar daha yüksek performans sunabilir. Bu sebeple Huawei’nin geliştirdiği teknolojiyi bir çok insan yakından takip etmeyi seviyor. Çünkü Huawei yüksek performansı düşük güç tüketimi ile sunmaya oldukça özen gösteriyor.

Qualcomm Snapdragon 888 işlemcisinin Geekbench tekli-çoklu çekirdek skorları 1335-3800 puan. Eğer Huawei de bu çekirdek tasarımlarını kullanarak yeni bir işlemci geliştirecek olursa; aynı Geekbench testlerinden alacağı puan %15 civarında fazla olacaktır. Yani tekli-çoklu çekirdek puanları yaklaşık olarak 1560-4350 olacaktır.

Huawei Nasıl Daha Yüksek Puanlar Alabiliyor?

kirin 9000 modartpc

Bunu en büyük sebeplerinden birisi tabii ki çalışma frekanslarını arttırması. Buna da ek olarak daha fazla transistöre sahip olması. Qualcomm Snapdragon 865 işlemcisindeki ARM Cortex-A77 performans çekirdeğinin çalışma frekansı 2.84 GHz. Huawei Kirin 990 işlemcisindeki ARM Cortex-A77 performans çekirdeğinin çalışma frekansı 3.13 GHz. Birinci ve ikinci yardımcı çekirdeklerde de daha fazla saat hızlarında çalışıyor Kirin 990. Qualcomm da işlemcilerin bu saat hızlarında çalışmasını sağlayabilir ancak pil tüketimi artıyor. Huawei’nin yapay zekâ gelişimi rakiplerinden o kadar üstün ki, aynı işi çok daha yüksek performansla yaparak daha az güç harcayabiliyor. Bu sebeple Huawei, yeni teknoloji olmasa da bir önceki nesil ile muazzam bir performans yakalıyor. Bunun en büyük örneklerinden birisi ise 7680 fps video kaydı.

Huawei geliştirdiği yapay zekayı o kadar verimli kullanıyor ki Mate 10 Pro ile araba kullanılan videolar mevcut. Huawei, Apple’nin formülünü çözdü. Bu sebeple çok kısa sürede yüksek performansla karşımıza çıktı, gerçekten yüksek bir performansla!

Her ne kadar HUAWEI’e uygulanan Ambargolar cihaz satışlarına etki etse de performansı kabul edilen bir gerçek. Kim bilir önümüzdeki tarihlerde daha neler göreceğiz umarız Huawei hız kesmeden daha iyi cihazlar ile karşımıza çıkmaya devam eder.

Eklemek istedikleriniz olursa yorum kısmı sizler için var 🙂

6e1e309e574a481c9aee8202f6e0d94f
Ömer Faruk Özdemir
Merhaba, ben Ömer Faruk Özdemir. 25 yaşındayım. Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitim görüyorum. Teknoloji tutkunuyum ve araştırmayı seviyorum. Mobil teknoloji, işlemci, veritabanı yönetim sistemleri, akıllı ev sistemleri ve robotik teknolojiler alanlarında kendimi geliştirdim. Okumayı, öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı kendime amaç edindim çünkü insanlar öğrendikçe gelişir. Hobilerim: Müzik yapmak, video çekmek, video düzenleme yapmak, araştırma yapmak.
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular