Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİIntel 13. Nesil Raptor Lake-S İşlemcileri Doğruladı

Intel 13. Nesil Raptor Lake-S İşlemcileri Doğruladı

Intel 13. Nesil Raptor Lake-S İşlemcilerini dolaylı yoldan da olsa doğrulamış oldu! 11. Nesil Rocket Lake-S İşlemcilerin çıkmasına ramak kala, Intel yaptığı bir hamle ile iki nesil sonrasının işlemcilerini bekleyenlere garantiledi. 


13. Nesil Raptor Lake-S Intel İşlemciler!

Intel’in 13. Nesil işlemcileri, Intel’in internet sitesindeki “Uyumluluk” bölümünde listelenmeye başladı! Üstelik sadece yayınlamakla kalmadılar, bir de serinin ismini açıkladılar! Ancak serinin ismi daha önce sızdırılan bilgilerle ölçüşmedi. 6 Kasım 2020 tarihinde paylaştığımız bu makaleye göre serinin adının Meteor Lake-S olması bekleniyordu. Ancak Intel serinin adını, soyu bir meteor tarafından tüketilen Raptor yapmayı uygun görmüş. En azından 12. Nesilin isminin Alder Lake-S olacağını tutturabilmişiz. 🙂

Yine Intel, Yine Yenilikler!

Her sene bir önceki nesile göre yenilikler (!) getirmeye bayılan Intel, 12. ve 13. nesil için de geleneği bozmaya pek meraklı değil gibi duruyor. 11. Nesilden sonra LGA-1200 soket yapısını terk edecek olan Intel, 12. ve 13. nesilde LGA-1700‘e geçecek! Negatif yanlarını bir kenara bırakırsak (Intel de zırt pırt soket değiştirmeyi bırakırsa.) biraz da ciddi gelişmelerden bahsetmek gerekiyor.

Çok yakında çıkacak olan 11. Nesilin ardından çıkacak olan 12. ve 13. nesil işlemcilerin detayları doğrulandı. Peki sonuç olarak Intel bize bu nesillerde ne farklılıklar sağlayacak?

intel yeni nesil islemciler modartpc

Tabloda yer alan verilere göre Rocket Lake-S’ten sonra çıkacağı kesinleşmiş iki yeni seri var: Alder Lake-s ve Raptor Lake-S.

Alder Lake-S

Alder Lake-S serisinde hayatımıza girecek yeni gelişmelere bakacak olursak. Öncelikle, artık DDR5 RAM’lere geçişin başlayacağı bir dönem olacağını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte Intel sonunda 14nm+++ saçmalığından kurtuluyor, ve 10nm üretim teknolojisine geçiş yapıyor. Bu da demek oluyor ki işlemciler artık bizlere daha fazla transistör sayısı sunacak. Daha fazla transistör ise daha yüksek verimlilik, daha az ısınma, ve daha az güç tüketimi demek! Bir başka yenilik ise çekirdek yapısında olacak. Artık çekirdekler 8+8 şeklinde olacak. (Hala 16 Thread var, merak etmeyin!) Bu çekirdeklerden 8’i büyük, kalan 8’i ise küçük çekirdekler olacak. Belirtmekte fayda var; Bu çekirdeklerden sadece büyük olanlar Hyperthreading destekli olacak. Gelgelelim bir başka yeniliğe: PCIe 5.0!

PCIe 5.0 teknolojisi DDR5 ile birlikte hayatımıza girecek. Ancak bu, Intel PCIe 4.0 desteğini sadece 1 sene sunacak demek. PCIe 4.0 desteğini her sene erteleyen Intel, 11. Nesilde bu desteğin geleceğini belirtmişti. Önümüzdeki aylarda PCIe 4.0 destekli Intel işlemciler satışa çıkacakken, sadece 1 sene 4.0 desteği vereceklerini belirtmeleri Intel’in 4.0’a geçmek için ne kadar geç kaldığını gözler önüne seriyor. Ancak 5.0 konusunda Intel ilklerden olmaya kararlı gibi gözüküyor.

Ve sırada hepimizin beklediği (!) yeniliğe! LGA-1700 Soket değişimine… LGA-1200 Soketi ile sadece 2 yıl sabredebilen Intel, yine yerinde duramıyor ve işlemcilerine 500 pin daha ekliyor…

Raptor Lake-S

Alder Lake-S’e kıyasla pek yenilik içermeyen Raptor Lake-S serisinde ufak tefek değişiklikler yapılacak. Alder Lake-S serisinde kullanılan Hybrid Çekirdek mimarisinin performansı optimize bir hale getirilecek. Bununla birlikte CPU’nun Cache belleklerinin optimizasyonu tamamen oyun odaklı olacak.

Ayrıca DDR5 Belleklerin frekans aralıklarının 5000MHz üzeri olacağı var sayımını göz önünde bulundurursak Intel Raptor Lake-S serisi bizce oyuncuların yeni gözdesi olabilir. Sizce de büyük bir performans zıplaması yaşatabilecek mi? Yorumlarda belirtin.

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

ötenin sonu olmaz , ama ben upgrade için 4 gözle bekliyorum😎😎

Intel vs AMD

Ben de render sistemi için intele geçeceğim artık ama şu 2022 de çıkacak ddr5 li model aklımı kurcalıyor 🙂

- Advertisment -

Most Popular