Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİIntel i7-11700K Geekbench Testinde Ryzen 5950X İşlemcisini Geçti!

Intel i7-11700K Geekbench Testinde Ryzen 5950X İşlemcisini Geçti!

Ryzen 5000 serisi ile çok büyük bir atılım gerçekleştiren AMD’nin, Intel’in yeni gelecek işlemcileri tarafından dahi geçilmesine olumlu gözle bakılamazken, i7-11700k’nın sızdırılan Geekbench skorunun Ryzen 5950X’in skorundan daha yüksek çıkması herkesi oldukça şaşırttı. Geekbench testlerine göre i7-11700K tek çekirdek performansında Ryzen 5950X’in yaklaşık %8 önünde gözüküyor. Yeni sızdırılan bilgiler, sizlerle önceden bu makalede paylaştığımız sızdırılmış verilerle de örtüşüyor. Bu fotoğrafta ise Z490 çipseti ile test edilmiş 11. nesil intel i7-11700k’nın bilgilerine erişebilirsiniz:

Sızdırılan bilgiler ışığında Intel’in yeni işlemcisinin 8 çekirdek ve 16 izleğe sahip olduğunu, temel frekansının ise 3.60GHz olduğunu gözlemleyebiliriz.

Geekbench Skoru:
Sonuçlar gösteriyor ki i7-11700K’nın tek çekirdek performansı 1807 puanla Ryzen 5950X’in hatrı sayılır ölçüde geçtiğini görebiliyoruz, AMD işlemcinin de test sonucunun 1654 puan olduğunu belirtmekte fayda var. Tahmin edebileceğiniz gibi AMD çoklu çekirdek performansında Intel’in yeni işlemcisini yerle bir ediyor. Tahminlerimiz Intel’in yeni işlemcilerinin sızdırılan verilerden daha düşük çekirdek frekanslarında geleceği yönünde, fakat eğer sızdırılan veriler doğru ise geçmiş nesile göre Intel’in yeni işlemcilerinin tekli çekirdek performansında yaklaşık %20-30 daha yüksek performans vereceği yönde (sızdırlan verilerin doğrultusunda yapılan varsayımlara göre).

Yeni İntel İşlemciler Bomba Gibi Geliyor!
Yeni Intel işlemcilerinin bu skordan yola çıkarak çok güçlü ve piyasadaki çekişmeyi daha da arttıracağını düşünüp Intel’in Rocket Lake-S serisinin oyuncular için çok iyi performans sunacağını düşünüyor olabilirsiniz, fakat Geekbench skorları benchmark testleri için pek de elle tutulur, karşılaştırmaya yaraşır sonuçlar vermediğini eklemek isteriz. Birden fazla test programında bu sonuçlara şahit olmuş olsaydık bu sonuca kesinllikle varabilirdik fakat şimdilik yapmamız gereken bekleyip Intel’in bize ne sunacağını görmek. Sızdırılan bu veriler yeni Intel işlemciler için sizin için çerezlik bir bilgi olarak aklınızın bir köşesinde kalsın tabii ki, ama bu sonuçlar pek de ciddiye alınabilecek gibi gözükmüyor. Intel’in i7-11700K işlemcisinin amiral gemisi olmayan bir işlemci olduğunu da göz önünde bulundurursak, bu sonuç biraz fazla iyimser gibi duruyor. Açıkçası bu sızıntı, Intel Rocket Lake-S hakkında duyduğumuz en iyi haber olarak yerini en baş köşede almış durumda. Peki sizce yeni nesil Intel işlemciler AMD’nin Ryzen 5000 serisine, veyahut önceki nesil Intel işlemcilere göre nasıl bir performans sergileyecek?

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular