Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİIntel'in 14. Nesile Kadar Çıkartacağı İşlemcilerin Detayları Sızdırıldı!

Intel’in 14. Nesile Kadar Çıkartacağı İşlemcilerin Detayları Sızdırıldı!

Bütün bilgisayar severleri birbirine düşüren temel konulardan bir tanesi şüphesiz ‘AMD mi? Intel mi?’ ikilemidir. Aralarındaki rekabeti her geçen gün daha da büyüten bu iki işlemci üreticisi, gün geçmiyor ki performanslarının üstüne performans eklemesin.

intel 11 nesil islemciler sizdir

intel 14uncu nesile kadar islemc

10 nanometre üretim ile gelecek olan Alder Lake-S serisi hibrit bir teknoloji ile gelecek. Gracemont (Küçük) ve Golden Cove (Büyük) olarak adlandırılan, tek işlemcide iki farklı boyutta çekirdek kullanılacak. Serinin amiral gemisinde 8 büyük, 8 küçük olmak üzere 2 farklı gruplandırılmış çekirdelşer olacak. Ancak belirtmekte fayda var ki sadece büyük çekirdekler hyperthreading destekli olacak. Dolayısıyla işlemcilerde 16 çekirdek ve 32 Thread (İş Parçacığı) bulunacak. Unutmadan Alder Lake-S serisinin Intel kanadında DDR 5 RAM destekleyen ilk işlemci serisi olacağını, ve aynı DDR 5 RAM desteği sunan ilk işlemci serisi olacağı gibi; PCIe 5.0 desteği sunan ilk Intel işlemci serisi olacağını belirtmekte fayda var.

geekbench intel 11900k modartpc

Son olarak bahsedilmesi gereken iki nesil kaldı: Meteor Lake-S ve Lunar Lake-S

Meteor Lake-S, 7 nanometre üretim teknolojisi ile gelecek. Bunun yanı sıra tıpkı Alder Lake-S gibi hibrit çekirdek teknolojisini kullanacak, DDR 5 RAM desteği ile gelecek, PCIe 5.0 desteği sunacak ve LGA 1700 soket desteği ile gelecek.

Lunar Lake-S ise tıpkı abisi Meteor Lake-S gibi DDR 5 desteği, LGA 1700 soket tipi, ve PCIe 5.0 desteği ile gelecek. Hangi çekirdek yapısının kullanılacağının henüz belli olmadığı gibi, kaç nanometre üretim teknolojisine de sahip olacağı da belli değil, ancak 5 nanometre olduğunu düşünürsek yanılacağımızı pek sanmıyoruz.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular