Mozilla Firefox Quantum Çıktı! 515

Mozilla Firefox Quantum Çıktı!

Mozilla Firefox Quantum Çıktı! arkadaşlar incelememiz de sizlere her detayına kadar anlatacağız.

Firefox Quantum mu Chrome mi geçelim özelliği tanıtmaya.

Firefox Quantum’un ilk özellikleri

  • Olağan üstü performans için geliştirilmiş güçlü, yeni bir motor.
  • Daha az bellek tüketmesine rağmen daha iyi, daha hızlı yüklenen sayfalar.
  • Göz kamaştırıcı bir tasarım ve akıllı gezintiye yönelik akıllı özellikler.

Yani bu ne demek oluyor ?

Arkadaşlar yeni bir motor yani firefox’un tarayıcı motoru’nun değiştiğini söylüyor, az bellek yani veri tüketim artışını daha da azaltmışlar ve daha hızlı yüklenen sayfalar websiteler videolar gibi özelliği açıkca belirtiyor.

Göz kamaştırıcı bir tasarım tasarımı bende beğendim özel tema seçeneği indirmeden kendi tema seçeneğin de mevcut temalar var eğer indirecek olursanız diğer temalar seçeneğinden giderek kendi gözünüze göre temalar seçebilirsiniz.

Şimdi ben Firefox’u takdir ettim neden derseniz renk’den bahsetmişken adamlar bildiğin renk körü biz ona renk görme engelli diyoruz açıkca herkes bu hayatta bir engeli mutlaka var dır.

Bu açı dan Firefox’un yapımcılarını buradan tekrar tebrik ediyorum..

Eklentiler,Temalar seçme özelliği ile yine bir numara.

 

Sizler için şöyle bir özellik gelmiş açıkca ben çok sevdim çünkü gereksiz websiteleri veya film siteleri erotik reklamlar veya rahatsız edici reklamlar koyuyor indirmenize gerek kalma dan sadece aktif butonuna bastığınız da direk reklam engelleyici aktif oluyor.

 

 

 

Firefox Quantum Bellek Kullanımı

Gelelim diğer özelliklere Dünya devi Google’ın Chrome tarayıcısın dan %30 daha hafif akıcı gezinti özelliği ile İster 10 sekme aç ister 1000, Firefox’un yeni ve hızlı motoru sayesinde sekmeler arasında çok daha çabuk geçiş yapabilirsin.

Şöyle bir özelliğini daha çok sevdim “Cidden Gizli Gezinti” Sen gezinirken Firefox çevrimiçi takipçileri engeller ve işin bitince gezinti geçmişini de yok eder.

İzlenme Koruması Bazı reklamların içinde seni internette izleyen gizli takipçiler vardır. Onları biz de sevmiyoruz. O yüzden hepsini durduran araçlar geliştirdik.

Yani arkadaşlar diyor ki Firefox sizler’den websiteyi görmeniz için yetki isteyen websitelerde güvenirseniz yetki verebilirsiniz diyor.

 

Daha Hızlı Sayfa Yükleme : Bu ne demek oluyor ? Gizli gezinme de Gezinti hızını yavaşlatan bazı reklamları ve betikleri engelleyerek sayfaları %44’e kadar daha hızlı yükleyebiliyoruz. Kazan-kazan buna denir.

Firefox Quantum özellikleri

Arkadaşlar ilk özelliği Ekran Görüntüsü alma özelliği Prtscn tuşuna basmanıza artık gerek kalmıyor Ctrl-c, Ctrl-v yapmanıza gerek yok açıklaması yapıyorlar.

Ekran görüntüsü karmaşası bitti. Ekran görüntülerini doğrudan Firefox’ta alıp paylaşabilirsin. Artık bilgisayarındaki tuhaf adlı dosyaları aramana gerek kalmıyor.

Pocket (Sevdiğin siteleri kayıt etme.)

Ben ModartPc’yi sevdiğim için Firefox’a ilk önce onu kaydettim. :)

Araç çubuğundaki bu düğmeyle her şeyi kaydedebilirsin. Kaydettiğin makalelere, videolara ve sayfalara daha sonra istediğin cihazdan bakabilirsin.

Yani Youtube,Facebook,Twitter gibi websiteleri kaydedebilirsiniz açıklamasını yapıyorlar. Bunlardan ziyade daha fazla siteleri yani webtasarım yapıyorsunuz materyalleri indirmek istiyorsunuz zamanınız yok tekrar bu sitenin üst kısmın da pocket’e tıklayarak geldiğiniz zaman veya musait olduğunuz zaman kayıt ettiğiniz pocket url’lerine girerek ora dan ulaşabilirsiniz.

Oyun ve VR

Yeni nesil oyunlar için geliştirilen Firefox’ta bütünleşik WASM ve WebVR desteği var. Ek bir şeyler kurmana gerek yok.

Yani arkadaşlar Sanal gözlük destekli oyunları artık program kurma dan oynayabileceğinizi söylüyorlar biz en kısa zaman da test edeceğiz bu özelliği.

 

Arşiv.

Arşiv özelliği Zaman kazan! Pocket listen, yer imlerin, gezinti geçmişin, ekran görüntülerin ve indirdiğin dosyalar gibi tüm sevdiğin içerikler tek bir yerde.

Dosyamı indirdim geçmiş girdiğim yerlere ulaşmak istiyorum gibi seçenekleri artık bırakın diyor hepsi bir yerde arkadaşlar.

Cihazlarını eşitle

Parolalarına, yer imlerine ve diğer bilgilerine her yerden ulaşabilirsin. Ayrıca Sekme Gönder özelliğini kulanarak açık sekmelerini bilgisayar, telefon ve tablet arasında anında paylaşabilirsin.

Bence Firefox bu güncellemesiyle Chrome’ye hiç açık kapı bırakmamış gibi görünüyor. Yine ben Chrome’yi kullanacağım diyenler elbette olacaktır çünkü Chrome sade ve kolay kullanışlıdır.

 

Web tasarımcılar için şöyle bir özellik yapmışlar.

İnceleme özelliği, Hata ayıklama özelliği, Web Konsolu, Stil editörü, Performans denetleyicisi, Ağ özelliği şöyle bir özellik ağ özelliğine girince sekmeyi tekrar yeniden başlatmanızı isteyecek’tir website teması ve ne kadar bellek tükettiğinin açıklamasını yapıyorlar.

Depolama denetcisi website ne kadar depolama veya Zaman aşımını, Son erişimini gösteren bir özellik oluyor.

Geliştirici araç çubuğu ise websiteniz de temanız üzerin de veya websiteniz üzerin de kodları denemenize veya değiştirip sonuçları görme özelliğini siz web tasarımcılara sunuyor.

Firefox WebIde özelliğin de Android için Firefox, Android’de Chrome ve iOS’da Safari gibi bir dizi diğer tarayıcıya bağlamanızı sağlar.

 

Tarayıcı konsolun da websiteniz de hangi hatalar mevcut ise onları size söylüyor ve yapmanız gerekenleri açıklıyor.

Responsive Tasarım modu yani bu özellik temanızın mobil tema ile uyumluluğunu veya uyumsuzluğunu gösteriyor sizlerin bu özelliği kullanarak mobil tasarımlarınızı yönetmenizi sağlıyor.

Damlalık özelliği ise bir tema’da bulunan rengin veya renk kodunu sizlere görmenizi sağlıyor.

Karalama defteri ise JavaScript kodlarınızı karalama defterin de sizlerin kullanmanıza olanak sağlıyor.

Ne gibi bir olanak ?

Arkadaşlar karalama defterin de Java kodlarınızı denemenizi sorunlarınızı çalıştırmanızı ve düzeltmenizi sağlayan bir özellik niteliğin de sizlere sunuyor.

Service Worker nedir :

Bu özellik websiteniz de veya websiteler de sizlerin kullanmanızı isteyen bazı kodlar oluyor.

Misal javascript kodları nedir ? Google reklamları, oyun oynarken Java kodları ister bu gibi kodları çalıştırmanızı veya websiteniz de bulunan kodların hata ayıklamasını yapmanızı sağlayan bir özelliği sizlerin kullanımına açıyor.

Sayfa kaynağı:

Bu özellik ise websiteniz hangi kodlama diliyle veya hangi kaynak kodlarını kullandığınızı gösteren bir güzel bir özellik tir.

Lakin ben bu özelliği sevmiyorum bazı kendini bilmezler emeği olan arkadaşların kodlarını izinsiz bu yol ile temalarını veya önemli css kodlarını bu yöntem ile çalmayı başarıyor..

Bu özelliği kendi websiteniz de yasaklama özelliğini de yapsalar tadından yenmez.

Firefox Quantum Hakkın da görüşlerinizi almak isteriz.

Hemen indir

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir