Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

XBox One X ve One S İçin AMD FreeSync 2 Desteği ! 0 435

XBox One X ve One S İçin AMD FreeSync 2 Desteği !

Microsoft  XBox One x ve XBox One S için AMD FreeSync 2 teknolojisine sahip ekranları destekledi.

Genellikle bir oyun konsolunu oturma odamızdaki televizyona bağlayıp yayıla yayıla oyun oynarız. Fakat yayıla yayıla oyunu ille de bir televizyonun karşısında oynamamız gerekmiyor. Tahminimce çoğunluk televizyon karşısında oynuyor olsa da, monitör ile oyun konsollarını kullanan bir kitle vardır mutlaka. Microsoft ise bu monitör kullanan kitleye daha fazla hitap edebilmek için konsollarında AMD’nin FreeSync 2 teknolojisine yer vermiş. Peki nedir bu FreeSync 2 ?

FreeSync 2

FreeSync 2 öncelikle FreeSync ile karıştırılmamalı. Evet tabii ki aynı özelliklere sahip fakat bu yeni teknolojileri de üzerinde barındırıyor. Basit bir şekilde anlatmam gerekirse AMD tarafında adı FreeSync, Nvidia tarafında ise GSync olan teknoloji oldukça basit ve etkili. Monitörün tazeleme hızını ihtiyaca göre dinamik bir şekilde değiştirerek ekrandaki kesilmeleri önleyen bir teknoloji. Fakat FreeSync 2 bu saydıklarımdan tamamen bağımsız farklı bir özellik sunuyor; HDR !

FreeSync 2’yi öne çıkaran başlıca özellik HDR teknolojisini daha kullanılabilir kılmak. Yani diyelim HDR desteğine sahip bir monitöre sahipsiniz. Fakat siz her ne kadar monitörü satın almış olsanız da yazılım düzgün olmadığı sürece hiç bir işinize yaramayacaktır. Windows’un bu konuda yetersiz kalması AMD için bir fırsat doğurmuş olacak ki FreeSync 2 ile HDR’ı evrenselleştirmek ve kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmayı hedeflemiş.

FreeSync 2’nin mantığı şu şekilde: Düzgün olmayan parçaları yok et ve yerine daha iyisini koy. Bu sayede HDR yükünü Windows’un sırtından alıp kendisi üstlenen AMD aslında oldukça güzel bir noktadan atılım yapmış. (HDR monitörler ucuz olsaydı bu teknoloji daha yaygın olabilirdi eeeey monitör üreticileri)

Habere geri dönelim. :)

Size yukarıda FreeSync 2’den bahsederken aslında FreeSync’yi de anlatmış olduğuma göre(ki zaten FreeSync teknolojisini bilmeyen kaldığını da zannetmiyorum.)  anlatacağım en önemli konuyu anlatmış oldum. :)

Daha öncesinde Microsoft FreeSync desteğinin XBox One’a geleceğini doğruladı. Microsoft, Inside Xbox etkinliği sırasında Xbox Insider üyelerinin FreeSync’den en kısa sürede faydalanmaya başlayacağını belirten Windows, kesin bir tarih vermedi.

Aynı zamanda şirket, bir oyunun, bağlı bir görüntü cihazında ne zaman kullanılacağını algılayan ve buna göre giriş gecikmesini azaltmasını sağlayan Otomatik Düşük Gecikme Modu‘nu  da duyurdu.

 

 

Wolfenstein II: The New Colossus İncelemesi 0 694

Wolfenstein II: The New Colossus İncelemesi

İkinci dünya savaşı artık onlarca filme, oyuna konu olmuş ve çokta başarılı yapımları beraberinde getirmiş bir içerik. Wolfenstein de yine ikinci dünya savaşını farklı bir şekilde ele alan bir oyun serisi olarak diğer oyunlara nazaran, farklı bir alternatif sunan dünyasında oldukça büyük bir başarı elde etti. Almanların ikinci dünya savaşını kazandığı bir dünyayı işleyen Wolfenstein The New Order ilk çıktığında büyük bir ilgi görmüştü. Aynı zamanda devasa savaş makineleri ve ileri teknolojiyi de bünyesinde oyunculara sunan oyun, gerçekten her saniyesinde keyifle oynanıyordu. Bir önceki oyun, yani Wolfenstein The New Order. Yer yer oldukça görkemli savaş atmosferinde aksiyonun doruklarını yaşatırken, kimi zamanda kapalı alanlarda ilerlememiz gereken bölümlerinde her saniyesinde bizlere tadında ve abartıya kaçmadan, kendini sıkılmadan oynatan oyun, büyük bir başarı gösterdi. Şimdi sıra Wolfenstein II: The New Colossus ta.

 

Bu başarısının en büyük kısmı da oyunun sunduğu muazzam hikaye olsa gerek. Oyunda her bölümde karakterimiz BJ Blazkowicz’in savaşa bakış açısı, kendine bağlayan kişiliği ve hikayenin muhteşemliği sayesinde, karakteri benimseyip sanki oradaymış gibi  BJ Blazkowicz’in gayesini kendi gayemiz olarak benimsetme başarısını gösteren oyun, gerçekten muhteşem bir yapımdı. Ayrıca oyun Battlefield, Call of Duty ve belki biraz Crysis ortalaması yapımı ile, oyunculara çok farklı bir deneyimi muhteşem bir hikaye ile harmanlayıp sunduğundan, kesinlikle oynanmalı diyebileceğim bir oyun.

 

Serinin devamı olan Wolfenstein II: The New Colossus‘a gelecek olursak, bu oyununda serinin hayranlarının kalbinin küt küt atmasına sebep olduğunu belirtmek isterim. Geçtiğimiz E3 fuarında tanıtılan oyun, sevenlerinin karşısında çıktı. İlk oyunda yaşanan bir takım olaylardan mütevellit karakterimiz BJ Blazkowicz’in vücudu neredeyse parçalanmış bir haldeydi. Bu sebepten olacak ki, BJ Blazkowicz 5 ay boyunca komada kalıyor. Muhtemelen direnişe ait bir hastanede gözlerini açan karakterimiz, karısı Anya ile karşılaşıyor. Ayrıca videoda ki detaya dikkat edersek karakterimiz baba oluyor. :) Hemde ikiz çocuklar.

 

Bir önceki oyunda olduğu gibi BJ Blazkowicz, arkadaşlarının çektiği acıları görmeye devam ediyor ve içindeki intikam ateşi hala daha sönmüş değil. Ayrıca karakterimiz henüz tam iyileşmemiş olduğundan, oyunun başında tekerlekli sandalye ile ilerlediğimizi de görmek mümkün.(Gerçekten ilginç bir deneyim olacak.)

 

The New Colossus

İlk oyunun başında kendimizi korkunç bir savaşın tam ortasında bulmuştuk, bizim eski püskü uçaklarımız, yüksek teknolojiye yenilmişti. Fakat bu oyunda daha sakin bir şekilde başlıyoruz. Ayrıca karakterimiz BJ Blazkowicz ayağa kalkmak için Da’at Yichud Power zırhından yardım alıyor. Yeni zırhıyla adeta gücüne güç katan karakterimiz, beraberinde getirdiği yeni yeteneklerinde habercisi oluyor. Zaten oldukça hızlı olan oynanış, bu zırh sayesinde çok daha hızlı bir hal alacak gibi duruyor. Nazilerin vay haline. :)

 

Oyunda bir çok silahında mevcut olduğunu gördük. Gerçekten silah konusunda oldukça başarılı bir iş çıkarmışlar. Her silahın kendine has bir özelliği bulunduğunu varsayarsak, oyuncular için çok keyifli çatışmalar yolda gibi gözüküyor.(Ben de yazdıkça heyecanlanıyorum :) )

Oyundaki ses ve grafikler oldukça başarılı görünüyor, günümüze ayak uydurulmuş, tabi öyle çok ciddi bir grafik yok ama, günümüz koşullarında fazla fazla kabul edilebilir bir seviyede. Ayrıca silahların çok hoş bir sesi olduğunu da zaten video da bile fark etmek mümkün.

 

Wolfenstein The New Colossus göründüğü kadarı ile ilk oyundaki başarısını bozmadan, hatta üzerine yenilikler ekleyerek sürdürmeye devam edecek gibi duruyor. İlk oyundaki muhteşem hikayesini sürdüren oyunda, yeni dostlar, silahlar ve yeni düşmanlar karakterimiz BJ Blazkowicz’i yani dolayısıyla bizleri bekliyor.

Wolfenstein: The New Colossus 27 Ekim 2017 tarihinde PlayStation 4, Xbox One ve PC platformları için satışa sunulacak.

WhatsApp’a yeni bir Snapchat Özelliği Geliyor 0 585

WhatsApp’a Hikaye ve Yer Seçeneği geliyor!

WhatsApp’a yeni bir Snapchat Özelliği Geliyor en popüler olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, platformuna bir özellik daha geliyor.
WhatsApp’a geçen günler de en çok beklenen “gönderilen mesajları silme” özelliğini geçtiğimiz günler de kullanıma sunan WP Uygulamasına yeni bir güncellemesi ile gündemde.

WP, güncellemelerini hiç bitirmeden kullanıcılarına yine güzel bir özellik daha katıyor güncellemeleri arasına.

Peki bu özelliğin tam olarak hangi SnapChat özelliği olduğunu öğrenmek için uygulamanızı güncellemek zorundasınız.

Aslında, aşağıda gösterildiği gibi, WP’ye iki yeni dinamik çıkartma ( Android’de mevcut fakat iOS için henüz güncelleme paylaşılmadı) beklemek zorundasınız..

Bu özellik SnapChat’ın “Hikayelerim” özelliğini yeni güncellemesiyle uygulamasına katan WhatsApp, bu platforma entegre ettikten sonra başka bir özellikleri getirmeyi de hedefine koyuyor.
WABetaInfo’nun haberine göre WhatsApp’a saat etiketine benzer özellikler de, bir de lokasyon etiketi geliyor.

Yani bu lokasyon etiketi sizlerin nere de veya hangi il’de olduğunuzu paylaşımlarınızın altın da görüntüleme özelliğini de mevcut uygulamasına güncelleme ile katacağını açıklamış bulunmak’ta.

Ve bu saat , lokasyon etiketi sizlerin telefonlarınız da eklentiler kısmın da bulabileceksiniz.
Bu lokasyon ve saat etiketin de resimler üzerine bulunduğunuz konum ve saatinizi resimleriniz veya güzel anılarınızını paylaşmanızı sağlıyor.

Bu lokasyon etiketi iki renk seçeneği bulunuyor beyaz ve siyah renk seçenekleri dir.
Şüphesiz WP, gelecekte başka çıkartmalar ekleyecek (örneğin bir sıcaklık etiketi) ve sizlere şu açıklamayı da sunalım.
WP, durum özelliğini geliştirdiğini WABetaInfo’ya açıklamış bulunmak ta.

– Sohbette gönderilen resim ve videolara da çıkartmalar koyabilirsiniz.
Bu özellik halen geliştirilmekte olduğundan uygulamayı güncellemez iseniz bu özelliği kullanamazsınız veya göremezsiniz.
WP’nin gelecek’te bu özellikleri Android ve iOS için kullanıma sunması için beklemek zorundasınız.

Bu uygulamanın yani WhatsApp’ın bir özelliği hakkın da kullanıcılar çok rahatsız açıklaması yapılmış’tı.
Bu konu üzerine WhatsApp sesli kaydetme özelliğini kullanıcıları için düzelttiğini açıkladı.

WP’de kullanıcı arayüzünü güncelleyerek ve artık mikrofon düğmesini basılı tutmadan sohbette gezinebileceğinizi ve o anki durumlarınızı paylaşabileceğinizi söylemek isteriz.

Bazı özelliklerin de düzeltileceğini söyleyen WP umarım kullanıcılarına daha çok ses verir de yeni bir uygulama çıkmadan tahtın’dan olmaz.

Haberimizin detayları bu kadardır.
Sizin de WP’nin bir özelliği hakkın da sorununuz var ise bizimle paylaşabilirsiniz.

Vega GPU’lar İçin AMD’nin Radeon Pro Yazılım Güncellemesi 0 1676

Vega GPU’lar İçin AMD’nin Radeon Pro Yazılım Güncellemesi

Amd’nin yeni ve en güçlü ekran kartları için Radeon Pro Software’nin yeni bir sürümü hazırlanıyor.  Vega tabanlı Radeon Professional Graphics için, Crimson ReLive Edition pek bir işe yaramıyor. İş amaçlı kullanıcılar ve oyuncular için destek ve bir takım yeni özellikleri beraberinde getiren bu yeni güncelleme, bakalım neler sunuyor.

 

Amd bu yılın başlarında kullanıcılara açık kaynaklı ve ücretsiz bir Render platformu olan  Radeon ProRender Teknolojisini tanıtmıştı. Yeni Radeon Pro Software, 3DS Max, Maya ve Blender için eklentiler de dahil olmak üzere en popüler 3D içerik oluşturma araçlarından dördüncüsü olan Radeon ProRender teknolojisini bu yazılım ile birlikte kullanıcılara sunuyor. Ayrıca yeni sürücü ProRender teknolojisini Solidworks’e getiren ve fiziksel olarak modelleri oyunlara ve VR deneyimlerine aktarabilmek için uygulamalarınızı Unreal Engine’e aktarmanızı sağlayan bir eklenti de içeriyor.

 

Yeni yazılımın getirdiği özellikler say say bitmiyor. Bir nevi güvenlik yazılımı olan Radeon Pro Security de bu yazılıma eklenmiş. Bu yazılım sadece donanım onaylı uygulamaların bilgisayarınıza yüklenmesini sağlıyor. Yani yetkisiz 3. parti yazılımların önüne geçmeye çalışıyor Amd. Ayrıca bu güvenliğini Microsoft’un Device Guard teknolojisi ile eşleştiriyor. Yeni sürücü ayrıca, Rx Vega kartlarda HDR görüntü desteği sunuyor.

 

Radeon Pro ReLive, eğitim ve sunum materyalleri oluşturmak için Windows ortamında yaptıklarınızı kaydetmenizi sağlıyor. ReLive’ın profesyonel versiyonu, geçen hafta Radeon Software Crimson ReLive’a tanıtılan 100Mbps maksimum bit hızı, web kamerası şeffaflığı teknolojisi, geliştirilmiş ses denetleyicisi ve yakalama bildirimleri yükseltmeleri de dahil olmak üzere oyuncular için Radeon Software Crimson ReLive ile aynı özelliklerin çoğunu bu yazılımla da sunuyor.

 

AMD’nin Radeon Pro Yazılımının en yeni sürümü, oyun geliştiricilerin tasarımlarını test etmelerini kolaylaştırıyor. Ayrıca  üç adede kadar farklı sürücü yazılımını kurmanıza  ve aralarında anında geçiş yapmanıza izin veriyor. Radeon Pro Yazılımına ek olarak Radeon Software paketinin iki versiyonunu kurabilir ve aralarında bilgisayarınızı yeniden başlatmadan geçiş yapabilirsiniz. Bu, geliştiricilerin kendi oyun yazılımlarını özel bir oyun makinesine taşımadan test etmelerini sağlıyor.

 

Yazılımın ne zaman yayınlanacağına dair kesin bir bilgi yok. Fakat Rx vega kartlar 14 ağustosta piyasadaki yerini alıyor. Bu yazılımında çok geçmeden yayınlanması bekleniyor.