Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NZXT Hale 700 Watt Güç Kaynağı İncelemesi Full Modüler,80+ Bronz 0 1809

NZXT Hale 700 Watt Güç Kaynağı İncelemesi Full Modüler,80+ Bronz

Bu makalemizde gördüğünüz gibi NZXT Hale serisi güç kaynağını inceleyeceğiz…

NZXT firmasının çoğu ürününden biri bu sadece. NZXT markasını bizler meşhur o güzel kasaları ile tanıdık..:) Haksızmıyım!!

Zamanla NZXT güç kaynağı,fan,led kontrolcü,fan kontroller üniterleri ve diğer aksusarlar ile gönlümüzde taht kurmayı başardı…

Hale82 V2 versiyon olan güç kaynağı sizinde videoda göreceğiniz gibi 700 Watt ve 80+ Bronze sertifikası ile bizlere sunuluyor.. 80+ sertifikasını alabilmek için genelde PSU’nun %80 verimliliğin altına düşmemesi gerekir. %80 üzeri verimlilikler için farklı 80+ sertifikaları mevcut BRONZE,SİLVER,GOLD gibi. Bu güç kaynağımız ise yapılan testlerde %85 oranında verimlilik sağladığı için 80+ Bronze sertifikasına hak kazanmış bi ürün..:)

Güç kaynağının rengi gördüğünüz gibi beyaz. Ama bununla da bitmiyor çünki NZXT PSU’nun iç pcb bordunuda beyaz izolasyon ile kaplamış. Bu sayede bordun hem bi görsel şıklığı olmuş ve en önemlisi de bahsettiğim gibi extra izole olup koruma sağlanmış…  Bu arada dünyada ilk defa bir güç kaynağında beyaz izole pcb board kullanılmış onuda belirtelim!!

Hale82 V2 güç kaynağı tek kanaldan +12v sunuyor ve bu sayesede en zorlu ağır ve full yük altında voltaj kaybı yaşamadan sisteminize gerekli gücü kesintisiz olarak sağlıyor. Bu özelliklerin yanı sıra SLI ve CROSSFİRE desteği sunuyor. Tabiki bu güç kaynağıyla kalkıp gtx1080ti gibi bi ekran kartı ile SLI yapmanız saçma olur.

Test Sistemi

Benim videoda güç kaynağını kullandığım sistem AMD Ryzen 7 1800X İşlemci ve Asus Rog Strix GTX 1080Ti idi. Bu sistemle güç kaynağını full yüke soktuğumuz zaman yaklaşık 400-450 Watt arası bir yüke giriyordu. Yani bu sistemle yapacağınız sli/cf setupları nvidianın gtx 1070 veya (1080 de biraz zorlar) amd de rx 570 ekran kartlarına kadar çoklu GPU kullanabilirsiniz arkadaşlar…

Son olarak değineceğimiz bir kaç unsur daha mevcut.  PSU’da NZXT’nin geliştirdiği IFCT (The intelligent fan control technology) teknolojisi ile içinde bulunan 14cm lik fan sistem boşta iken çalışmıyor. Bu ZERO RPM diyede bildiğimiz thermal teknoloji güç kaynağımız yük altına girdiğinde otomatik olarak fanları devreye sokuyor. Ve bu sayede azda olsa güç tasarrufu sağlıyor. Ve dahili fanda gayet sessiz çalışıyor..:)

Üklemizdede olduğu gibi bizlerin kullandığı AC güç girişlerinde bu psu 160v-280v aralığında çalışabiliyor. Bu sayede evlerimize eksik veya yüksek gelen akımlara karşıda güç kaynağımız koruma sağlıyor.  Güç kaynağımızda Aşırı voltaj, akım koruma, güçkoruması, düşük voltaj kontrolü ve kısa devre koruması için Active PFC tüm korumaları sağlamış. Standart ATX ve EPS kanallarında 12V tam veriyor…
CE / FCC / CB / TÜV / cTUVus / CCC için Güvenlik Onayları ile
3 Yıl Üretici Garantisi ile geliyor.

ModArt PC PUANI

Performans9.5
İşlevsellik10
Kalite9.8
Kutu ve Ürün İçeriği10
Fiyat9
9.7 out of 10
Artıları : Verdiğimiz punlama sistemi üzerinden değinmem gerekirse. Performans olarak stabil bir güç sağlıyor ve uzun süreli yükte sorunsuz güç sağlıyor. İşlevsellik ve kalite olarak güç kaynağının full modüler olması ve 80+ özelliği ile çok büyük bir artı kablo karmaşasından kurtarıyor kullanıcıları ve kullanılan kablolar olsun pcu bileşenleri olsun dış kaplama metali ve Beyaz renkte kaplamalı board yapısı ile kalite puanımızıda hakketti. Kutu içeriği olması gerektiğinin aksine çok kalın ve sağlam süngerler ile desteklenmiş hatta modüler kablolar için çanta düşünülmesi ayrı bi güzellik katmış..:) Eksileri : Eksileri kısmında Ürünün fiyatı aslında bize göre çok büyük bir eksi değildi fakat genel kullanıcı gözüyle bakacak olursak biraz daha uygun fiyatlı olursa hakkettiği yer herkesin kasası olur..:)

MSI GTX 1080Ti Lightning Detaylı İncelemesi 0 634

MSI GTX 1080Ti Lightning Detaylı İncelemesi

GTX 1080 Ti’nin piyasaya sürülmesinden bu yana epey zaman geçti, böyle güçlü kartlara çok güzel tasarımlar yapılıyor. Artık parası olan kullanıcıların sistemlerini, olmayanların ise gözünü gönlünü açılıyor. Msı’ın en yeni modeli GTX 1080 Ti Lightning Z. Sadece 3,000 adet üretilmiş olan bu 936 GBP’lik kart, ‘mükemmel olması için inşa edilmiş’ olarak tanımlanıyor ve haklılar da. Kart oldukça iddialı ve oldukça da pahalı.

MSI’ın Lightning kartları yeni bir şey değil. Genellikle diğer tasarımlara nazaran daha geç çıkar bu seri. Fakat çıktığında en yüksek saat hızları ve en iyi soğutmayı vaat ederler. Zaten yukarıdaki fotoğrafta ki yapraklı plakaya baktığınızda bunu görmeniz mümkün. Kart 1,582MHz ile 1,695MHz standart saat hızlarında çalışıyor ve hafızası 11Gbps’den 11,1Gbps’ye çıkmış.

Bununla birlikte, MSI’ın kendi uygulaması üzerinden, bu karta özel olan Lightning Modu ile taban ve hız aşırtma saat hızlarında değişiklik yapılmaksızın 1,607MHz ile 1,721MHz hızında çalışabiliyor. Bunlar gerçekten böyle bir kart için çok yüksek değerler. Tıpkı görünüşü ve heybetli yapısı gibi bir güce sahip olan bir ekran kartı olarak bizlerin içini kıpır kıpır ediyor. Ayrıca bu mhz değerlerinin üzerine siz de hız aşırtma yapabilirsiniz. Fakat yapmasanız daha iyi olur. Kaza geliyorum demez nasıl olsa, hem gerekte yok. :)

1080 Ti yapısı itibariyle büyük bir kart, Fakat bu model kadar büyüğü yok, kendisi 320 mm uzunluğunda, 140mm de yüksekliğe sahip 1.7 kiloluk bir DEV. Galiba boş zamanlarımızda Dumbell olarak kullanabilelim diye MSI’ın bize yaptığı bir kıyak olduğunu varsayıyorum.
Neyseki yanında, anakartınıza zulüm etmemek için desteği ile birlikte geliyor. Öyle ki bu kart, x16 yuvalarınız destekli olsa bile, onlara zarar verebilir. 1.7 kilo bir sistem bileşeni için ciddi bir rakam.

TASARIM:

MSI önceki Lightning kartlarındaki sarı siyah tasarımları artık geride bırakıp, siyah ve gümüş renkler üzerine odaklanıyor. Kart RGB ledler ile bizlere görsel şölen sunuyor. Yan tarafındaki ve arka plakada bulunan şerit kısımlar gök kuşağı misali olası renkleri bizlere sunuyor. Tabii ki ledler tamamen kullanıcının kontrolünde. kendi zevklerinize göre istediğinizi yapmakta özgürsünüz.

Ekran kartının 2x HDMI 2.0, 2x Display port,1 tane de DVI bağlantısı bulunuyor. İlk tasarımda 3 Display port bağlantısı bulunuyordu fakat VR ayarlarını daha iyi desteklemek için böyle bir değişikliğe gidilmiş.

Kartın üzerinde 3x 8 pin güç bağlantısı bulunuyor. Bu da 450w’a kadar ek güç sağlayabileceğimiz anlamına geliyor. Gerçekten böyle bir kartın neler yapabileceğini hayal bile edemiyorum. İlaveten kartın yanında tek bir 6 pinden 8 pin e çevirici aparatıyla birlikte geliyor. Ben artık ne diyeceğimi bilemiyorum. (Bu kartın uzaya uydu olarak gönderilmesi için tasarlandığını biliyor musunuz ?)

Aynı zamanda hız aşırtma potansiyelini daha da pekiştirecek olan özel PCB, güç fazlarıyla büyük miktarda VRM devresine ev sahipliği yapıyor. DrMOS 60A MOSFET’ler, Hi-c CAP kapasitörleri ve süper ferrit bobinleri de dahil olmak üzere en son MSI’ın Military Class 4 bileşenleri burada (MIL-STD-810G sertifikası ile) kullanılıyor ve hepsi üstün verimlilik, güç dağıtımı, Stabilite, daha düşük çalışma sıcaklıkları sağlıyorlar. Harika bir PCP ye sahip olduğunu gerçekten söylemeliyim, bir kartın tasarımı ancak bu kadar harika olabilir.

Sizlerinde fark ettiği üzere bu kart hız aşırtmanın doruklarına çıkacak kullanıcılara her türlü imkanı sunuyor. Kartta bir LN2 anahtarı bulunuyor. Bu anahtar söküldüğünde kartın varsayılan Watt değerleri sıfırlanıyor ve kontrol tamamen size kalıyor. Çok fazla hız aşırtma yapabilirsiniz evet, MSI her türlü imkanı sunmuş, fakat sıvı nitrojene ihtiyacınız olduğunu belirtelim.(böyle bir hız aşırtmayı sadece bu işin profesyonellerinin yapması gerektiğinin altını çizelim. Burada çok ciddi bir güçten söz ediyoruz.)

HIZ AŞIRTMA:

MSI, GPU, bellek ve PLL voltajlarını izlemek için PCB’nin sağ tarafında kolayca erişilebilir bir voltaj kontrol noktası inşa etmiş. Bu bağlantıları kullanmak için bir çift kablo da kutusundan çıkıyor. MSI Afterburner hız aşırtma programının en yeni beta sürümü ile doğrudan çekirdek için dijital voltaj kontrolüne sahip olmanızın yanı sıra, belleğe ve iki yardımcı yerleşik voltaja da sahibiz; bu özellik, PCIe bus voltajını ve kanal arasındaki voltajı kontrol etmemizi sağlıyor. Karttaki sensörler Afterburner’ın normalden daha fazla sıcaklık okumasına elveriyor. Yine, tüm bunlar hız aşırtma tutkunlarının işlerini kolaylaştırıyor.

Kart bu kadar yoğun hız aşırtma desteği vermesinin yanında gerçekten standart(belki birazcık hız aşırtma için) oldukça hoş bir soğutma dizaynına sahip. Kartın büyük plakasının altında ısı boruları bulunuyor(2 adet 8mm, 4 adet 6mm lik). Bu borular direkt olarak GPU ya temas ediyor ve metal yapraklara dağıtarak fanlar aracılığı ile dağıtıyor. MSI bu soğutmanın Founders Edition sürümünden %55 daha fazla soğuttuğunu iddia ediyor. Görüntülere baktığımızda buna inanmamak ta pek mümkün değil.

Gerçekten hem görüntüsü hem özellikleri hemde tasarımı ile biz kullanıcıları kendisine aşık eden bir kart olarak karşımıza çıkıyor. Allah sahibine bağışlasın demekten başka söyleyecek pek bir şeyim kalmadı.

Özellikler

 • Grafik işlemci Nvidia GeForce GTX 1080 Ti, 1,582MHz (1,695MHz yükseltme) (Lightning Modunda 1,607MHz / 1,721MHz)
 • Güç 3,584 Cuda çekirdeği, 224 doku birimi, 88 ROP
 • Bellek 11GB GDDR5X, 11.1Gbps etkili
 • Bant genişliği 488.4GB / sn, 352 bitlik arabirim
 • Uyumluluk DirectX 12, Vulcan, OpenGL 4.5
 • Çıkışlar 2 x DisplayPort 1.4, 1 x çift bağlantılı DVI-D, 2 x HDMI 2.0b
 • Güç bağlantıları 3 x 8 pimli PCIe,
 • Boyut 325 mm uzunluk, 140 mm boyunda

Gigabyte X299 Aorus Gaming 3 Detaylı Anakart İncelemesi 0 628

Gigabyte X299 Aorus Gaming 3 Detaylı Anakart İncelemesi

Daha önceki x299 makalemizde MSI’ın uygun fiyatlı(diğerlerine nazaran) x299 SLI PLUS modelini modelini incelemiştik. Kendisi 300$ fiyat etiketi ile raflardaki yerini alıyor. Fakat bugün tanıtacağımız kart Gigabyte x299 Aorus Gaming 3, anakart 279$ fiyatıyla bizlerle buluşuyor ve hoş göründüğünü söylemek mümkün.

Kartın üzerinde bulunan iki 12V beşli RGB LED şerit başlıkları, aydınlatmalı PCIe yuvaları, PCH soğutucu ve ses devresini içeren RGB aydınlatmalar Tamamen kontrol edilebilir. Nefes alma,yanıp sönme vb gibi özelliklerin hepsi kullanıcıların zevklerine bırakılmış.

Bu kartın üzerinde MSI x299 SLI PLUS modelinde olan, hiçbir sıfırlama, CMOS temizleme anahtarı veya bir LED POST kodu göstergesi yok. Ayrıca m.2 sdd için bir soğutucu ve usb 3.1 başlığı da mevcut değil. Bu durum MSI ın ucuz anakartı karşısında bir eksi olsa da bu anakartın üzerinde de, USB BIOS Flashback düğmesi eklenmiş.

Gigabyte eksilerinin yanı sıra fan kontrolcülerini kullanıcılardan esirgememiş. Özellikle hem EFI hemde kendi yazılım sunumu Msı ve Asus’a göre daha başarılı olduğundan bu durum anakartın artı yönlerinden biri oluyor. İlaveten  3A / 36W’da güç pompası başlığını bizlere sunuyor bu değer MSI’dan daha fazla olsa da, ortalama üç veya dörtlü pompanıza güç vermek için bu kadar fazla bir değere ihtiyacınız olmayacaktır.

Aşağı da göreceğiniz her iki m.2 bağlantı noktası da SATA veya PCIe SSD’leri destekliyor ve kolay erişilebilmesi için birincil x16 PCIe yuvasının üstünde bulunuyor

Yerleşik ses çipi, standart Realtek ALC 1220’dir, ancak Gigabyte ekleri, düşük ses ve bozulmayı önlemek için cihazların empedansını algılayabileceğini iddia eden akıllı bir kulaklık amplifikatörü eklerken WIMA ses bileşenleri de kullanıcılara sunmuş.

Anakartın üzerinde sekiz adet SATA bağlantı noktası bulunuyor. Dokuz adet yerleşik sıcaklık sensörü ve sekiz adet hibrid fan kafası mevcut ve hepsi birbirine bağlı. Böylece fanlar CPU’nun değil, farklı sensörlerin verilerinden kontrol edilebiliyorlar.

Arka panelde ise MSI’ın altı USB 3.0 portu ve tek USB 3.1 Type-A ve Type-C portu ile kıyaslandığında biraz eksik. Hiçbir düğme veya Wi-Fi ve tek bir Intel LAN portu yok.

Çİft ekran kartı kullanmak isteyen kullanıcılar için tıpkı MSI’ın modelinde olduğu gibi bu modelde de GPU’ların arasında hava boşluğu bırakılmış.

Özellikler

 • Intel X299 Yongaseti 
 • Boyut  ATX
 • CPU desteği  Intel Soketi LGA 2066 (Skylake-X, Kaby Lake-X)
 • Bellek desteği  Dört kanal, sekiz yuva, maksimum 128GB
 • Ses 8-kanal Realtek ALC1220
 •  Intel I219V Gigabit Ethernet
 • Portlar:  2x M.2 PCIe 3.0 x4 32Gbps(2280’e kadar 1x PCIe / SATA 6Gbps, 22110’a kadar 1x PCIe / SATA), 8x SATA 6Gbps.  1x USB 3.1 Tip-A, 1 x USB 3.1 Tip- C, 10x USB 3.0 (4 başlık), 4x USB 2.0 (4 başlık), 1x LAN, ses girişi, mikrofon, Optik S/PDIF çıkış
 • Boyutlar (mm)  305 x 244