Viewsonic vx2457 75Hz Oyuncu Monitör İncelemesi 530

Viewsonic vx2457 75Hz Oyuncu Monitörü İncelemesi

Viewsonic vx2457-MHD hem uygun hem de çok işlevsel. Bu monitör’ün bir de ufak kardeşi mevcut Viewsonic vx2257-MHD. İkisi birebir aynı özelliklere sahip,tek fark boyut olarak karşımıza çıkıyor VX57-MHD serisi 21.5″ ve 23.6″  inç’ lik boyutları ve 1920 ye 1080 p çözünüğü ile günümüz oyunculuğu için tasarlanmış bir monitör. AMD FreeSync teknolojisi ile gelen vx serisi 75 Hz tazeleme oranı ile görüntünün yırtılması veya takılması gibi sorunları yok ederek size daha keyifli bir oyun deneyimi sunuyor. (Tabi freeSync den faydalanmak için Amd firmasının ürettiği bir ekran kartına sahip olmanız gerektiğini de tekrar hatırlatalım.)

1.4 ms yüksek hızlı tepki süresi ve düşük input lag değeri ile oyunlarda herhangi bir ghosting (hayaletlenme) olmadan oyun oynama imkanı sağlıyor. Çeşitli oyun modları ve siyah stabilizasyonu ile karanlık sahnelerdeki netliği ve kontrastı arttırarak rakiplerinizi karanlık ortamlarda onlardan daha net görmeniz mümkün. Aynı zamanda mavi ışık filtresi ile göz sağlığınızı da koruyor. Ayrıca mavi ışık filtresini istediğiniz oranda ayarlayabilme imkanını da size sunuyor.

Bilindiği üzere TN panel monitörlerin görüş açısı IPS panel monitörlere göre daha dardır. Tabi ki bir IPS panel ile bir olması mümkün değil. Fakat vx2457 de yan tarafından 80 dereceye kadar, yukarıdan aşağıya yaklaşık 20 dereceye kadar görmeniz mümkün. Flicker Free özelliği ile uzun saatler gözlerinizi yormadan yapacağınız işe ya da filme rahatlıkla odaklanabilirsiniz. Böyle bir monitörün hem iş hemde multimedya amaçlı kullanılması mümkün. Uygun fiyatlı yani giriş seviyesi monitörlerde ergonomi her zaman ikinci planda tutulur. Bu monitörde de yukarı aşağı eğim mümkün fakat sağa sola döndürme imkanı yok.

Flicker Free nedir ?
Bu teknoloji, LED arka aydınlatmalara gönderilen enerji üzerindeki dalgalanmaları önleyerek ekranda oluşan ve aslında birçok zaman farkedilmeyen titreşimlerin tamamen önlenmesidir. Böylelikle uzun süre kullanımdan sonra gözlerde meydana gelen yanma, yorulma gibi rahatsızlıkları da ortadan kaldırır.

Aynı zamanda monitörün FreeSync özelliğinden faydalanmak için Display port tan bağlantı yapılması gerektiğininde altını çizelim. Hem bu uzun vadede daha kullanışlı bir tercih olacaktır. Çünkü en yeni nesil teknolohi Display port olduğundan bu monitörün uzun vadede işlevselliğini korumaya devam edeceğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Monitörün teknik detayları

Merhabalar Cihan ben. 20 yaşındayım, İstanbul üniversitesinde Elektronik Haberleşme Teknolojisi bölümünde okuyorum. Okul eğitimime ek olarak yazılım dilleri ve grafik tasarımı konusunda çeşitli eğitimler almaktayım. Bilgisayar donanımları ve yazılımları ile hemen hemen 3 yıldır ilgileniyorum. Facebook ve çeşitli forumlar aracılığı ile insanlara ulaşıp bildiğim kadarı ile insanlara yardımcı olmaya ve tavsiyede bulunmaya çalıştım. En sonunda karşıma çıkan bir fırsatı değerlendirdim ve yaklaşık bir sene önce katıldığım Modart Pc ailesinde grup moderatörlüğü ve editörü olarak yer alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir