Windows 10 Kurulumu için UEFI USB’si Hazırlama

2
18991

Yeni bir bilgisayar satın aldınız ya da yeni bir sistem topladınız. Bilgisayarınızda henüz yüklü bir Windows 10 işletim sisteminiz yok ve temiz bir kurulum yapmak istiyorsunuz. Fakat bunu nasıl yapmanız gerektiği konusunda hiç bir fikriniz yok ise şu anda doğru yerdesiniz.

Bilgisayarınıza ister kurulum DVD’si ile isterseniz USB sürücünüz ile temiz kurulum yapabilirsiniz. Orjinal bir Windows 10 işletim sistemi kurulum DVD’sine sahipseniz ya da Microsoft’un resmi sitesinden Windows 10 işletim sistemini .ISO olarak indirip DVD’ye yazdıysanız, DVD sürücüsüne yerleştirdiğiniz kurulum DVD’si ile temiz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Ama bu rehberimizde sizlere Windows 10 işletim sistemini UEFI USB’si hazırlayarak nasıl kurulum yapacağınızı göstereceğim.

Rehberimize başlamadan önce bazı terimlerin ne anlama geldiğini bilmemiz gerekiyor. Sonuç olarak sizlere bu rehberi sunarken ne yaptığınızı bilmeniz konusunda yardımcı olmak istiyorum.

UEFI Nedir? 
UEFI’ nin tam açılımı “Unified Extensible Firmware Interface” yani Türkçesi “Birleşik Genişletilmiş Yazılım Arayüzü” dür. Eski tip BIOS’ların yerini alan yeni bir Firmware’dir. Yani donanım yazılımıdır. Yeni nesil sistemlerde BIOS yerine UEFI kullanılır.

Neden UEFI kurulumu yapmalıyız?
UEFI olarak kurulumunu gerçekleştirdiğimiz Windows işletim sistemli bir bilgisayarın açılış ve kapanış süreleri normal yolla yani UEFI kurulumu yapılmamış Windows işletim sistemli bir bilgisayardan daha hızlıdır. Bilgisayarınız hızlı boot edilerek sisteminizin hızlı açılmasını sağlar.

Fast Boot ne işe yarar?
Fast Boot bazı anakartlarda bulunan bir UEFI özelliğidir. Bilgisayarınızın hızlı boot edilmesini sağlayan bu özellik BIOS’tan açılarak bilgisayarınızın ilk açılma esnasında çıkan bilgisayar üreticisinin reklamını yaptığı isim, logo, amblem vb. görselleri kapatarak sisteminizin daha hızlı boot edilmesini sağlayan bir özelliktir.

UEFI USB’si oluşturdum, sistem kurulumunu gerçekleştirdim ama sistemim hızlı açılmıyor sebebi nedir?
Bu konuda bilinen bazı yanlışlar vardır. Mesela; Microsoft’un resmi sitesinden indirdiğiniz .iso uzantılı dosyayı FAT32 olarak biçimlendirilmemiş USB belleğe aktarıp kurulumu UEFI olarak gerçekleştirdiğinizi düşünüp aslında kurulumunu yaptığınız Windows UEFI olarak kurulmamış oluyor. Çünkü UEFI USB’sini oluşturmak için yardımcı bazı programlar kullanılıyor. Bunlardan en çok bilineni ve kullanımı kolay olan yazılımlardan birisi olan Rufus‘tur.

Rufus Nedir, Ne işe yarar?
Rufus, USB bellekler, hafıza kartları vb. gibi USB sürücüleri biçimlendirmeye ve önyüklemeli hale getirmeye yardımcı olan bir araçtır.
Özellikle şu yerlerde kullanışlı olabilir:

  • Önyüklemeli ISO’lardan (Windows, Linux, UEFI, vb.) USB yükleme medyası oluşturmanız gerektiğinde
  • İşletim sistemi yüklü olmayan bir sistemde çalışmanız gerektiğinde
  • DOS üzerinden BIOS ya da diğer firmware yüklemelerine ihtiyaç duyduğunuzda
  • Düşük seviyeli bir araç çalıştırmak istediğinizde

Rufus, küçük boyutuna rağmen ihtiyaç duyduğunuz herşeyi sağlayan bir yazılımdır.

Rufus İndir

Rufus ile UEFI Windows 10 kurulum USB’si nasıl oluştururum?
UEFI Windows 10 kurulumunu yapabilmeniz için gerekenler:

  • Yeni sürüm Windows 10 Pro işletim sistemini baz alacak olursak minimum 16GB bir USB belleğe ihtiyacınız var.
  • UEFI desteği olan bir bilgisayarınız olmalı.
  • Microsoft’un resmi sitesinden indirdiğiniz .ISO dosyasına ihtiyacınız var. Microsoft’un sitesinden indirme aracını indirerek ücretsiz olarak Windows 10 Pro’ya sahip olabilirsiniz.

    Windows 10 Pro İndir

Gerekli olan herşeyi hazırladıktan sonra Rufus yazılımını açıyoruz.

1. Adım:

Aşağıda gördüğünüz resimde yeşil çerçeveyle gösterilen alanda bilgisayarınıza taktığınız min. 16GB/+ USB belleğinizi Aygıt kısmından seçiyorsunuz.

2. Adım:
“Önyükleme seçimi”
yazan alana Microsoft’tan indirdiğimiz Windows 10 Pro işletim sisteminin .ISO dosyasını nereye indirdiyseniz oradan seçmeniz gerekiyor.

3. Adım:
“Disk Bölüm Düzeni”
yazan alanda iki tane seçenek yer almaktadır. Bunlardan birisi GPT diğeri de MBR‘dir. Yeni nesil BIOS ara birimine sahip bir bilgisayarınız varsa UEFI kurulumu yapacaksanız GPT‘yi seçmeniz gerekiyor. Eğer eski nesil BIOS ara birimine sahip bir sisteme UEFI kurulumu yapacaksanız MBR‘yi seçmeniz gerekiyor.

4. Adım: “Yeni Birim Etiketi” yazan alanda USB belleğinize bir isim verebilirsiniz. Mesela: Win10UEFI ardından “Dosya Sistemi” yazan alanın FAT32 olarak seçili olması gerekiyor. “Ayırma Birimi Boyutu” yazan alana hiç dokunmuyoruz. “Gelişmiş biçimlendirme seçeneklerini göster” e tıklayarak açılan alt menüden “Hızlı Biçimlendir” ile “Genişletilmiş Etiket ve Simge Dosyaları Oluştur” kutucukları işaretli bırakıyoruz ve ardından BAŞLAT düğmesine basıyoruz.

USB belleğinizi UEFI olarak kuruluma hazırladıktan sonra bilgisayarınızı USB bellekten Boot ederek kuruluma başlayabilirsiniz.

Önemli bir detaya da değinmek istiyorum; Windows 10 işletim sistemini “AHCI Mode” olarak BIOS‘tan ayarlamanız gerekiyor. IDE ya da başka opsiyon seçilmiş ise Windows’unuz düzgün açılmaz ve siyah ekranda kalır. O yüzden Windows’unuzu mutlaka AHCI Mode’ ta kurmalısınız. BIOS‘unuzdan bunu kontrol edebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda birden çok HDD veya SSD sürücüsü varsa ve bunları birleştirip RAID yaparsanız BIOS‘tan AHCI Mode yerine RAID Mode‘u seçerek de UEFI kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bilgisayarımı USB’den Boot edebilmek için hangi kısayol tuşlarını kullanmalıyım?
Bilgisayarınızın DEL tuşuna basarak BIOS‘a girişini sağladıktan sonra kendi BIOS‘unuzdan Boot sekmesine girip 1st. Boot Device olarak UEFI USB Belleğinizi seçmeniz gerekiyor. BIOS‘tan F10 yaparak kaydet ve yeniden başlat yaparak, sisteminizi UEFI USB bellekten boot etmiş olacaksınız. USB ile işiniz bittikten sonra tekrar BIOS‘a girip Boot sekmesinden 1st. Boot Device olarak seçtiğiniz UEFI USB bellek yerine Windows 10 işletim sisteminizi kurduğunuz HDD ya da SSD sürücünüzü seçip ardından F10 tuşuyla kaydet ve yeniden başlat yaparak sisteminizin düzgünce açılmasını sağlayacaksınız.

Marka ve Model Boot Menüsü Kısayol Tuşu BIOS’a Giriş Tuşu
Acer Aspire 5742G F12
Acer Aspire E1-521 F12
Acer Aspire 6935G F12 F2
Acer Aspire 5733Z F12
Asus GX501 Esc
Asus N56VZ Esc
ASUS N550JK Esc F2
Asus K53SD Esc F2
Asus X550LN-XO007D Esc F2
Asus X550VC F2
Asus X55C-SX039H Esc Del
Asus X550JX Esc
ASUS X550JX-XX099D F12 F2
Casper Nirvana TW8 F12 F2
Casper CN / CKY F12 F2
Casper CBL F7
Casper CND Esc
Chiligreen F2
Dell F12 F2
ECS H61H2-M2 F7 F2
Exper Ultranote Q5V-730 Esc F2
Exper M765S F2 F1
Fujitsu Lifebook AH531 F12 F2
Gigabyte G41MT-S2P F12
Grundig F11 F2
HP F10, Esc, F9
HP Pavilion g6-1070et F9
HP Pavilion g6 2302et Esc
HP Pavilion G6 F9 F10
HP 15-p211nt Esc F10
Lenovo G560 F12
Lenovo G500 Nova Tuşu
Lenovo Y70-70 Nova Tuşu
Lenovo Y50-70 F2
Lenovo Y510P F12 F2
Lenovo Z510 Nova Tuşu
Lenovo P580 F12
LG R480 F10
MSI F11 Del, F2
MSI B150M Bazooka F11 F2, Del
Monster F7 F2
Monster TULPAR T5 V4.1 F7 F2
Monster Abra A5 V7.1 F7 F2
Pegatron Anakart F11
Packardbell F2
Samsung F10, Esc, F9 F2
Samsung R522 F9
Sony Vaio Assist Tuşu
Sony Vaio VGN-NS11/S F11 F2
Toshiba Satellite L650 F12 F2
Toshiba Satellite L855-16X F12 F2
Toshiba P855 33N F12 F2
Toshiba F12 F2
Vaio VPCF117FX F12

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here