Yeni Ryzen 3 İşlemcilerinin Fiyatları Sızdırıldı 497

Yeni Ryzen 3 İşlemcilerinin Fiyatları Sızdırıldı

Bizler genelde düşük bütçeli işlemcileri, üst seviye işlemcilere göre daha çok merak ederiz.(malum ülkemizdeki fiyatları göz önüne alırsak başka bir seçeneğimizde kalmıyor) Sonunda iki bütçe dostu Ryzen 3 işlemcilerinin fiyatları belli oldu.

Ryzen ve threadripper hakkında ki makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Düşük bütçeli sistem toplamak isteyenleri uzun süre bekleten Ryzen 3 ‘ün fiyatları sonunda sızdırıldı. Amd’nin duyurmasına sayılı günlerin kaldığı Ryzen 3, Reddit’te bir kullanıcının söylediğine göre Ryzen 1200 109$, 1300X ise 129$ gibi oldukça iddialı bir rakam ile satışa sunulabilir. Böyle bir durum da dün intel hakkında yazdığımız makaledeki yeni core i3 işlemcilerin fiyatlarının belli olmamasıyla beraber, bu rakamlardan da satışa sunulacağını pek sanmıyorum. Ryzen r3 işlemcilerini çıkarırken g4560’ı piyasadan çekmek ne kadar doğru bir hamle, orasını bilemiyorum artık.İntel bu durumda belki geri vites yapar umudum yok değil, fakat şu ana kadar böyle bir olayın yaşanmadığı gerçeği de söz konusu.

İşlemcilerin özelliklerini kısaca bir hatırlamak gerekirse. Ryzen 1200  3.1 GHz base ve 3.4 GHz boost değerlerinde çalışan 4 adet çekirdeği ile geliyor. L2 önbelleği çekirdek başına 512 KB olan yonganın L3 tampon belleği ise 8 MB olarak belirlenmiş. Ryzen 7 ve Ryzen 5 modellerinde yer alan SMT özelliğinin bu işlemciler de kullanılmadığını da söyleyelim.Ryzen 1300X ise 3.5 GHz base ve 3.7 GHz boost şeklinde olacak. Çalışma frekansı dışındaki diğer detayların birebir aynı olması bekleniyor. Bununla birlikte iki işlemci de 65 watt’lık TDP değeri ile, kullanıcıyla buluşacaklar. Kimileri için tdp değerinin hiç bir önemi olmasa da, pek çok kişi için tdp değeri önemlidir. Bu birazcık faturayı kimin ödediği ile alakalı bir durum olsa gerek. :)

Ryzen 1200 ile ilgili bir diğer bilgi ise bu işlemcinin passmark testinde 7043 puan alarak Core i5-3570K’nın hemen altında yer alıyor. Fakat Core i5-3570K’nın overclock yapılmadığını da belirtmekte fayda var. Öyle bile olsa Ryzen 3 serisi gerçekten bütçe dostu ve fiyat/performans bir işlemci olarak bizlerle bulaşacak gibi gözüküyor. Eğer bu şekilde devam ederse Ryzen 3 yeni sistemlerimizin göz bebeği olabilir. :)
Passmark testi sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

 

Merhabalar Cihan ben. 20 yaşındayım, İstanbul üniversitesinde Elektronik Haberleşme Teknolojisi bölümünde okuyorum. Okul eğitimime ek olarak yazılım dilleri ve grafik tasarımı konusunda çeşitli eğitimler almaktayım. Bilgisayar donanımları ve yazılımları ile hemen hemen 3 yıldır ilgileniyorum. Facebook ve çeşitli forumlar aracılığı ile insanlara ulaşıp bildiğim kadarı ile insanlara yardımcı olmaya ve tavsiyede bulunmaya çalıştım. En sonunda karşıma çıkan bir fırsatı değerlendirdim ve yaklaşık bir sene önce katıldığım Modart Pc ailesinde grup moderatörlüğü ve editörü olarak yer alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir