Yeni Ryzen 3 İşlemcilerinin Fiyatları Sızdırıldı 0 612

Yeni Ryzen 3 İşlemcilerinin Fiyatları Sızdırıldı

Bizler genelde düşük bütçeli işlemcileri, üst seviye işlemcilere göre daha çok merak ederiz.(malum ülkemizdeki fiyatları göz önüne alırsak başka bir seçeneğimizde kalmıyor) Sonunda iki bütçe dostu Ryzen 3 işlemcilerinin fiyatları belli oldu.

Ryzen ve threadripper hakkında ki makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Düşük bütçeli sistem toplamak isteyenleri uzun süre bekleten Ryzen 3 ‘ün fiyatları sonunda sızdırıldı. Amd’nin duyurmasına sayılı günlerin kaldığı Ryzen 3, Reddit’te bir kullanıcının söylediğine göre Ryzen 1200 109$, 1300X ise 129$ gibi oldukça iddialı bir rakam ile satışa sunulabilir. Böyle bir durum da dün intel hakkında yazdığımız makaledeki yeni core i3 işlemcilerin fiyatlarının belli olmamasıyla beraber, bu rakamlardan da satışa sunulacağını pek sanmıyorum. Ryzen r3 işlemcilerini çıkarırken g4560’ı piyasadan çekmek ne kadar doğru bir hamle, orasını bilemiyorum artık.İntel bu durumda belki geri vites yapar umudum yok değil, fakat şu ana kadar böyle bir olayın yaşanmadığı gerçeği de söz konusu.

İşlemcilerin özelliklerini kısaca bir hatırlamak gerekirse. Ryzen 1200  3.1 GHz base ve 3.4 GHz boost değerlerinde çalışan 4 adet çekirdeği ile geliyor. L2 önbelleği çekirdek başına 512 KB olan yonganın L3 tampon belleği ise 8 MB olarak belirlenmiş. Ryzen 7 ve Ryzen 5 modellerinde yer alan SMT özelliğinin bu işlemciler de kullanılmadığını da söyleyelim.Ryzen 1300X ise 3.5 GHz base ve 3.7 GHz boost şeklinde olacak. Çalışma frekansı dışındaki diğer detayların birebir aynı olması bekleniyor. Bununla birlikte iki işlemci de 65 watt’lık TDP değeri ile, kullanıcıyla buluşacaklar. Kimileri için tdp değerinin hiç bir önemi olmasa da, pek çok kişi için tdp değeri önemlidir. Bu birazcık faturayı kimin ödediği ile alakalı bir durum olsa gerek. :)

Ryzen 1200 ile ilgili bir diğer bilgi ise bu işlemcinin passmark testinde 7043 puan alarak Core i5-3570K’nın hemen altında yer alıyor. Fakat Core i5-3570K’nın overclock yapılmadığını da belirtmekte fayda var. Öyle bile olsa Ryzen 3 serisi gerçekten bütçe dostu ve fiyat/performans bir işlemci olarak bizlerle bulaşacak gibi gözüküyor. Eğer bu şekilde devam ederse Ryzen 3 yeni sistemlerimizin göz bebeği olabilir. :)
Passmark testi sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shuttle X1, Güçlü Oyun Bilgisarı Küçük Kasa’da Geliyor ! 0 1738

Shuttle X1, Güçlü Oyun Bilgisarı Küçük Kasa’da Geliyor !

Shuttle X1, Oyun Serisi, İntel Core i5-7300HQ veya Core İ7-7700HQ İşlemci, Nvidia GeForce GTX 1060 Ekran kartı ve 32 gb’a kadar 2400 MHz DDR4 bellek desteği ile Yapılandırılabilir.

Örneğin giriş seviyesi Shuttle X1 i5, 8GB RAM, 128GB M.2 SSD ve 1 TB sabit disk ile donatılmış olarak geliyor. Diğer yapılandırmalar, daha fazla para harcamasına karşın, daha fazla RAM ve / veya daha büyük kapasiteli katı hal sürücüler içerir.

Alıcılar aynı zamanda South Blaster X-Fi ses, 802.11 b/g/n/ac Wİ-Fİ, USB3.0 ve 2.0 postları ve çoklu video çıkış portları alıyor. Tüm modeller Windows 10 Home işletim sistemi ile gelip, 3 yıllık garanti içeriyor.

 

Fotoğraflardan söylemek zor ancak bu, 5.6(U)x 5.6 (G) x 3.4 (Y) boyutlarında küçücük bir sistemdir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bir dizüstü bilgisayarla bulacağınız gibi “satır içi” güç adaptörü ile güçlendirilmiştir.

X1 i5 için fiyatı 1.465 USD( 5.000 ₺ civarı) başlıyor ve tam donanımlı X1 i7 için 1.700 USD(5.800 ₺ civarı) bir fiyatı bulunuyor Sipariş vermeyi düşünenler Shuttle’ın web sitesi‘nden satın alabilirler.

Sapphire’ın Güçlü RX580’i : RX580 Pulse 0 762

Sapphire’ın Güçlü RX580’i : RX580 Pulse
Evet Nitro’suyla Nitro+’sıyla Toxic serisi ile gönlümüzde taht kuran Sapphire şimdi Pulse ile geliyor. Hadi şimdi RX580 özelliklerine bakalım.
Performans

 

Büyük 1080 piksel ile Sapphire Pulse RX580 adeta oyun bilgisayarının atan kalbi. Fabrikadan çıkışlı hız aşırtması ile mükemmel verimlilik ile ultra ayarlada akıcı gecikmesiz oyun oynama imkanı sağlıyor.

Powered By Polaris

4.Nesil sonraki grafik çekirdeği Polaris GPU, modern ve geleceğe dönük. Önemli yeni nesil API özellikleri. HDR, Radeon Freesync 2 desteği ve enerji tasarrufu sağlar.

 

DUAL-X Soğutma

SAPPHIRE Dual-X soğutma, sıcaklıkları kontrol altında tutar. Gelişmiş hava kanalı profil kanatlarına sahip 95 mm’lik fanın sessiz bir ikilisi, tüm ısıyı dağıtmak için çalışır. Toz itici çift bilyalı rulmanlarla Dual-X olağanüstü güvenilirlik sağlar.

Temizleme zamanı geldiğinde, SAPPHIRE’nin Hızlı Bağlantı sistemi sayesinde fanlar tek bir vidayla kolayca çıkarılır.

 


Akıllı Fan Kontrolü III

Sessizliğin tadını çıkar! Hafif iş yükleri altında, fanlar hiç dönmeyecek. Yeni bir oyun başlattıklarında yeniden başlayacak. Bu, GPU’nuzun serin kalmasını sağlar.

Kalite Bileşenleri

SAPPHIRE Pulse oyununun oturum süreniz ne kadar uzun olursa olsun istikrarlı kalmasını sağlar. Sonsuza dek tasarlanmış, güçlü bir şekilde çalışacak ve bobin sızını en aza indirecek şekilde tasarlanmış endüstri lideri bileşenleri kullanılıyor.

Sabit Diskler (HDD) Artık Yavaş Yavaş Ölüyor mu ? 0 669

Sabit Diskler (HDD) Artık Yavaş Yavaş Ölüyor mu ?

Günümüzde bir SSD’ye sahipseniz, muhtemelen bilgisayarınızdaki hız farkını sizlerde fark etmişsinizdir. HDD ler için acaba sona mı yaklaşıyoruz ?

SSD’leri sabit diskler ile kıyasladığımız zaman, aradaki hız farkını görmemek neredeyse mümkün değil. SSD oyun ve uygulama yüklemelerinde adeta çığır açıyor. Şahsen ben de kullandığım programları iki depolama biriminde de test etme imkanı buldum ve aradaki fark gerçekten olağanüstü. Peki bu durum zaman içerisinde Hard disklerin ömrünü nasıl bir duruma sokuyor ?

 

SSD’nin HDD’ye oranla avantajlarını saymak gerekirse; İlk olarak aradaki olağanüstü hızdan bahsedebiliriz. Bugün standart bir 7200 rpm HDD 120 MB/s okuma yazma hızlarına sahip. Fakat en kötü SSD’de ise bu rakam 450 500 MB/s gibi bir hıza ulaşıyor.(m2 SSD leri söylemeye gerek bile duymuyorum) İlaveten SSD lerin içerisinde herhangi bir mekanik birim olmadığından, olası darbelerde(düşme vb) durumlarda bozulma riski HDD’ye nazaran oldukça az.

Kağıt üzerinde en kötü SSD’nin en iyi HDD’den yaklaşık 10 kat daha iyi olduğu söyleniyor. Fakat bu durum en kötü SSD’nin en iyi HDD den daha iyi olduğu gerçeğini göz ardı edemez. Sunduğu avantajların yanı sıra SSD lerin can yakan kısmı, 1 TB boyutlara sahip bir Hard disk 200-250 TL gibi bir fiyattan satın alınabilirken, SSD tarafında bu rakam 120 GB gibi bir boyuta düşüyor ve yine 200-250 TL gibi bir fiyattan satın alınabiliyor.

 

SSD Fiyatları ya ucuzlarsa?

Bu durum baz alındığında bir çok kullanıcı SSD’ye windows ve sık kullandıkları programları kurarken, geriye kalan uygulamaları Hard disk üzerinde depoluyor. Yani aslında HDD ler şuanda bile artık ikinci plana atılmış durumda. Öyle ki artık iş bilgisayarlarında bile tutup 1 TB Hard disk almak yerine 120 ya da 256 gb lık SSD ler ile yetiniliyor.(genellemek gerekirse tabi).İlaveten her geçen gün SSD piyasası geliştikçe artık HDD’lerin tozlu raflardaki yerini alması oldukça muhtemel. Şuan Hard diski alınabilir kılan tek şeyin yüksek depolamayı SSD ye kıyasla uygun bir fiyata sunuyor olması. Yarın öbür gün bu durum SSD ler için de daha bütçe dostu bir hal alırsa, artık Hard disk üretimine de bir son verilmesi gibi bir ihtimali de göz önüne alırsak, bundan bir kaç yıl sonra kimsenin para verip te bir hard disk alacağını zannetmiyorum.

Bununla beraber, bütçesi geniş kullanıcıların Hard disk kullanmayı bıraktığı da artık bir gerçek. Ayrıca SSD hakkında daha detaylı bilgi verdiğimiz makalemizi de okumak isteyebilirsiniz.

Ryzen 3 Ve Threadripper İlgili Yeni Bilgiler Lisa Su Tarafından Açıklandı 0 611

Ryzen 3 Ve Threadripper İlgili Yeni Bilgiler Lisa Su Tarafından Açıklandı

Ryzen 3 serisi 2 farklı model ile piyasaya sürülecek bunlar Ryzen r3 1200 ve 1300x modelleri. Yayınlanan liste üzerinde başka modelleri de vardı fakat onlar hakkında henüz bir bilgi mevcut değil. Bu modeller 27 Temmuz’da raflardaki yerini alacak ayrıca bu işlemcilerin çarpan kilitlerinin açık olacağını da belirtmeliyim. Yani overclock yapılabilir. Umalım da fiyatları bütçe dostu olup yüzümüzü güldürür. Amd’nin en büyük avantajlarından biri de bu zaten. :)

Henüz bu işlemcilerin fiyatları hakkında kesin bir bilgi yok. Lisa Su en az bizler kadar heyecanlı olduğunu ve Siggraph’ta daha fazla bilgi vereceğinin de altını çizdi.

Bununla beraber Threadripper 1920x ve 1950x hakkında da bilgi verildi. 1920x Piyasaya 799$ fiyatıyla satışa sunulacak , 1950x ise 999$ fiyat etiketi ile raflardaki yerini alacak. Bu işlemciler oldukça güçlü işlemciler, fiyatları biraz göz korkutuyor olabilir, fakat verdikleri performansı düşünürsek, daha ucuz olmasının pek bir tutar yanı yok. Yeni güçlü işlemciler tıpkı intel gibi farklı bir platformda yer alıyor. Amd’nin yeni threadripper işlemcileri x399 platformunda kullanıcıya sunulacaklar. Yani mevcut ryzenlerinizi bu platforma güncellemeye karar verirseniz, yeni bir anakart almanız gerekiyor. Daha sonra yine x399 platformu için threadripper serisinden bir işlemci çıkarılır mı, orası bilinmez. Ama çıkmaması için de pek bir sebep yok, her yeni çıkacak işlemci için farklı bir platforma geçilirse, bu intel’in karşısında amd yi bir adım geriye götürecektir.

Kesin olmamakla beraber, İntelin 8. nesil işlemcilerinin de lga 1151 soketiyle çıkması gibi bir ihtimal de söz konusu. Böyle bir durumda ryzen de aynı şekilde devam ederse, kullanıcılar açısından mutluluk verici bir durum olacaktır.

-Ryzen R3 1200 (4 Core 4 Thread) 3.1 – 3.4 GHZ

-Ryzen R3 1300x (4 Core 4 Thread) 3.5 – 3.7 GHZ

 

-Threadripper 1920x (12 Core 24 Thread) 3.5 – 4.0 GHZ

-Threadripper 1950x (16 Core 32 Thread) 3.4 – 4.0 GHZ

Ryzen Threadripper 1950x Cinebech 15 testinde 3000 den fazla puan alıyor. Bununla beraber AMD’nin en güçlü işlemcisi olduğunu da belirtmek isterim. Daha iyisi yapılana kadar tabi. :)

Ryzen r3 ler 65w TDP değeri ile oldukça tasarruflu olacaklar. Threadripperler ise 180w TDP değerleri ile bünyelerinde barındırdıkları güce istinaden oldukça kabul edilebilir bir seviyede olduklarını düşünüyorum.

Nvidia’nın Star Wars Jedi Order Titan XP Ekran Kartı Ön Satışta 0 585

Nvidia’nın Star Wars Jedi Order Titan XP Ekran Kartı Ön Satışta

NVIDIA artık referans tasarım ekran kartlarında modifiyeli modeller yapıp Star Wars temalı Collector’s Edition Jedi Order Titan XP ekran kartını ön satışa çıkardı. Nvidia Star Wars Temalı iki adet yeni Titan XP modeli çıkarmış durumda. Bu iki ayrı tasarıma sahip ekran klartları Star Wars’taki Jedi Order karakterinden ve Galactic Empire İmparatorluğundan adını almış durumda.

Nvidia her model için aynı referans tasarıma sahip kartlar üretirken bu kez referans tasarımı modifiye etti. Bu sayede hem Syar Wars severlerine hemde modifiye canavarlarına hitap ederek ekran kartı piyasasını canlandırdı adeta..:) Fakat bu yeni modifiye edilmiş Collector’s Edition Jedi Order Titan XP adından da anlaşılacağı gibi sadece NVİDİA’nın  Pascal mimarilerinde en üst seviye olan TİTAN XP için sınırlı sayıda üretilmiş durumda.

NVİDİA’nın Star Wars temasına sahip ekran kartı gerçekten mükemmel ötesi bir görüntüye sahip ve filmde kullanılan meşhur ışın kılıçları ve uzay gemileri ilham alınmış. Jedi Order modeli adından anlaşılacağı gibi çok sevdiğimiz JEDİ USTA’dan geliyor ve kartın rengi ışın kılıcının  renklerine sahip ve yapısı kanatları uzay gemilerinden esinleşmiş. Kartta yeşil ledlere yer verilmiş ve özel tema olduğu için rgb olarak üretilmedi sadece tek renkte yanıyor ledler… Kartın referans tasarımdaki fan yapısı aynı fakat şekilleri hafif değiştirilerek Star Wars’taki uzay gemilerinin tiribünlerine benzetilmiş ve içlerinde yine yeşil ledler mevcut.

Ekran kartının gövdesindeki soğutucu heatsinklerin bulunduğu kısımda ise şeffaf bir kapak kullanılarak tekrardan yeşil ledler ile görselleştirilirken ekran kartının alt kısmında yeşil renkli TİTAN X ve üst kısmında GALACTİC EMPİRE logosu mevcut. Ayrıca kartın arka kısmında bulunan backplate te ise STAR WARS logosu çok şık ve kaliteli bir görüntü sunuyor kullanıcılara..:)

Ne zaman satışa çıkacak ?

NVIDIA Titan XP Collector’s Edition ekran kartlarını ön siparişe açtığını belirtmiştik. TİTAN XP kartların fiyatlarının yüksek olduğunu hepiniz bilirsiniz fakat NVİDİA bu özel üretim modellerin fiyatlarını yine aynı tutmuş. Standart model TİTAN XP ile Collector’s Edition 1200$ olarak aynı fiyat ile satışta şuan. Fakat aldığım bilgilere göre bu ekran kartları Türkiyeye gelmeyecek. Ama almak isteyenler elbette yurt dışından ön sipariş ile şimdiden satın alabilirler…:)

NVIDIA Titan XP Collector’s Edition Jedi Order ekran kartları 17 Kasım 2017 tarihinde piyasaya sürülecek ve kullanıcılardan çok güzel görseller ortaya çıkacağından eminim.

Titan XP Collector’s Edition ekran kartlarının çzellikleri ise referans modeller ile aynı. Fakat tekrardan özelliklerini hemen alta ekleyelim..:)

CUDA Çekirdeği: 3840 CUDA
Frekans hızı: 1582 Boost Saati (MHz)
Bellek hızı: 11400 mhz
Bellek: 12 GB GDDR5X
Arabirim: 384-bitMemory Arabirim Genişliği
Bellek bant genişliği: 547,7 GB/s
4.5OpenGL ve Direcktx 12
TDP Değeri: 250 W
Güç Çıkışı: Bir adet 8-pin ve bir adet 6-pin